10 Maddede Hip-Hop ve Rap Kültürünün Basketbol ve Diğer Sporların Modasına Yansımaları

Hip-Hop ve Rap müziğin doğuşuyla beraber özellikle basketbol ve kaykay gibi sporların modasının bu kültürden etkilendiğini görebiliyoruz. Biz de sizler için bu kültürün ortaya çıkardığı moda anlayışını inceledik ?

1. Basketbol ve Rap kültürü nasıl birleşti?

Birçoğumuzun dikkatini çekmiştir, genellikle dünyaca ünlü basketbol oyuncularının tarzı Hip-Hop müziğe hitap ediyor. Peki basketbol ve Hip-Hop & Rap müzik nasıl birbirlerinden etkilendiler? Aslında bu sorunun somut bir yanıtı olmasa da birbirlerinden esinlendikleri alan, iki kültürün de sokakta ortaya çıkmış olması. Yıllar içinde de bu kültüre moda da dahil oldu.

2. Bu iki kültür uzun yıllardır öylesine iç içe ki bazı basketbolcuların kendi rap şarkıları bile var!

Shaquille O’Neal, Lebron James, Aaron Gordon, Lonzo Ball ve daha pek çok ismin rap şarkıları bulunuyor.

Bunlardan birini dinlemek isterseniz linki şöyle bırakalım ?

3. Basketbol maçlarının sıkı takipçisi olup bu modaya yön veren dünyaca ünlü isimler:

Birçok ünlü ismin basketbol maçlarını tutkuyla takip ettiğini görmüşsünüzdür. Özellikle hip-hop müzik camiasından ünlü isimler bu maçları sıklıkla takip ederek aslında bu iki kültürün nasıl iç içe geçmiş olduğunu da gösteriyor.

4. Giyim tarzından tavırlara pek çok unsur hip-hop ve basketbolu bir arada tutuyor.

Hem müzikleriyle hem de basketbola duydukları ilgileriyle hala bu sporun tarzını etkileyen isimlerden biri de ünlü hip-hop sanatçısı Snoop Dogg.

5. Michael Jorden ve satış rekorları kıran o ayakkabı!

Efsane basketbolcu Michael Jordan’ın meşhur Air Jordan ayakkabı modelini biliyorsunuzdur. Rap ve hip-hop müziğin salaş ve rahat giyim tarzı o dönemin spor giyim tarzına da yansıdı ve Michael Jordan’ın etkisiyle, 1984 yılında üretilmeye başlanan bu modelle birlikte hem sporculara hem de bu giyim tarzını benimseyen kimselere ait ikonik bir ayakkabı modeli doğmuş oldu.

6. Chuck Taylor imzasıyla Converse All-Star!

Converse markasının ikonik ayakkabı modellerini hepimiz biliyoruz. Marka, 1917 yılında basketbolcular için All-Star modelleri üretmeye başladı. Ünlü basketbol oyuncusu Chuck Taylor ise ayakkabının ayaklarını ağrıttığını söyledi ve Converse de onu satıcı olarak işe aldı. Böylelikle ünlü All-Star modellerinde Chuck Taylor imzası da olmuş oldu!

7. Kanye West’in tasarladığı o meşhur ayakkabıları bilmeyen yoktur.

Hip-hop müziğin önemli ismi Kanye West’in, dünyaca ünlü bir markayla ortak çalışmasıyla ortaya çıkardığı bu ayakkabılar çok beğenilmiş, sıra dışı tarzıyla birçok sporseverin de ilgisini çekmişti.

8. Basketbol ayakkabıları da tasarımlarında hip-hop kültüründen ilham aldı.

Günümüzde yüzlerce marka ve binlerce farklı model olsa da basketbol ayakkabısı denilince hepimizin aklında klasik bir model ve renkli bir tasarım belirir. Aslında bu model basketbol ayakkabıları da yine rap müziğin rahat giyim tarzından ilham alınarak tasarlanmaya başlamıştı.

9. Allen Iverson imzasıyla tasarlanan ikonik ayakkabı modeli:

Allen Iverson’ın gerçek bir hip-hop tutkunu olduğunu biliyoruz. Günlük yaşamında benimsediği bu tarzını dünyaca ünlü bir spor giyim markasıyla birleştirerek ortaya bu unutulmaz ayakkabı modelini çıkardı.

10. Yalnızca basketbol değil, kaykay sporcuları da hip-hop modasından etkilendi.

Piyasada ‘kaykay’ ayakkabısı olarak bilinen bu kumaş ayakkabılar, şimdilerde daha ziyade günlük olarak kullanılsa da aslında bir dönem hem kaykaycılar için üretilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir