AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen: Avrupa’ya dışarıdan emekçi lazım

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Konsey oturumunda, yüksek kamu borcunun artık yeni bir realite olduğunun kabul edilmesi gerektiğini aktaran açıklamalarda bulundu.

Birliğin durumu ortaya kondu

Von der Leyen, AP Genel Heyet oturumunda “Birliğin Durumu” konulu konuşma yaptı.

“Avrupa’ya dışarıdan emekçi lazım”

Von der Leyen, Avrupa’da nitelikli çalışan muhtaçlığına da değindi. Avrupa’da işsizlik oranının yüzde 6 olduğunu, bunun çok düzgün bir oran olmasına karşın birçok boş konumun doldurulamadığını belirten von der Leyen, AB dışından emekçi gelmesi gerektiğini vurguladı.

Von der Leyen, AB ülkelerine çalışanların niteliklerinin Avrupa’da daha süratli tanınması daveti yaptı.

“Yüksek kamu borcu bir gerçek”

Von der Leyen, konuşmasında “Yüksek kamu borcunun yeni bir realite olduğunu kabul etmek zorundayız.” bildirisini verdi.

“Yeni mali kurallara muhtaçlık var”

Leyen ayrıyeten, AB’de mali sürdürülebilirliği koruyacak ve stratejik yatırımların gerçekleşmesini sağlayacak yeni mali kurallara gereksinim duyulduğunu vurguladı.

Ekim ayında açıklanacak

Von der Leyen, yeni mali kuralların ekim ayında açıklayacaklarına işaret etti.

Kurallar ülkelere esneklik sağlayacak

Herkesin izleyebileceği daha kolay mali kurallar belirlenmesinin değerini belirten von der Leyen, “Üye ülkeler borç azaltma süreçlerinde daha fazla esnekliğe sahip olmalıdır.” ifadesini kullandı.

AB kurallarına nazaran, olağan kurallarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu hudut aşıldığında uygulanacak önlemlerin AB Kurulu’na bildirilmesi ve faal uğraşın yapılması gerekiyor.

KOBİ yardım paketi hazırlanacak

AA’nın haberie nazaran, Von der Leyen, yeni bir KOBİ yardım paketi de hazırlayacaklarına işaret etti.

Avrupa’da iş yapmak için tek bir vergi kural seti belirlenmesi için bir teklif hazırlayacaklarını vurgulayan von der Leyen, bunun AB içinde ticareti kolaylaştıracağını, bürokrasiyi azaltacağını ve dinamizmi artıracağını anlattı.