ABD’den petrol şirketlerine Venezuela için lisans kararı

Arjantin’in “Radiofonica” isimli radyosuna konuşan Maduro, ABD tarafından ülkesine yönelik uzun müddettir uygulanan ekonomik yaptırımların bir ölçü gevşetildiğini ve bunun manalı olduğunu belirtti.

ABD’nin hafif ancak değerli adımlar attığını belirten Maduro, “Amerika Birleşik Devletleri, (ABD’li) Chevron’a, (İtalyan) Eni’ye ve (İspanyol) Repsol’a Venezuela’da gaz ve petrol üretimini başlatmaları için lisans vermesi, hafif lakin değerli adımlardır.” tabirini kullandı.

ABD idaresinin, iktidar ile muhalefet ortasında Ekim 2021’de kesilen diyalog müzakerelerinin tekrar başlatılmasını teşvik için bu adımları attığı bedellendiriliyor.

Öte yandan ABD’nin Venezuela’yı Amerikalılar Tepesi’ne davet etmemesine değinen Maduro, “Latin Amerika ve Karayipler’in sesinin, Amerikalılar toplantısına götürülmesi bence düzgün görünüyor. Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez’in sesinde yeterli temsil edileceğiz.” dedi.

Maduro, Venezuela’nın dışlanmasının ABD’li yöneticilerinden kaygısından kaynaklandığını vurgulayarak, “Washington’da ne yaparlarsa yapsınlar, Venezuela’nın sesi, Küba’nın sesi ve Nikaragua’nın sesi, Los Angeles’e ulaşacak ve bizim sesimiz orada olacak.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2 Mayıs’taki açıklamasında, Küba, Nikaragua ve Venezuela’nın demokrasiye hürmet duymadıklarını münasebet göstererek, bu ülkeleri Amerikalılar Doruğu’na davet etmeyeceklerini duyurmuştu.

KAYNAK: AA