Avrupa’da 10 ton balığın öldüğü “ekolojik felaket” araştırılıyor

Polonya-Almanya sonundaki Oder Irmağı’nda 10 ton balığın öldüğü ekolojik felaket, yetkilileri harekete geçirdi.

Polonya’nın Almanya hududundaki Oder Nehri’nde, 10 ton balığın öldüğü “ekolojik bir felaket” yaşanıyor.

Polonya’nın batısındaki Zielona Gora kentinde faaliyet gösteren balıkçılar derneği, Alman medyasında çıkan ırmağın cıvayla kirlenmiş olabileceğine dair şimdi doğrulanmamış haberler nedeniyle Oder Nehri’nde balık avlamayı durdurdu. Irmakta balık vefatlarına neyin sebep olduğunu tespit etmek gayesiyle soruşturma yürütülüyor.

Polonya İklim ve Etraf Bakan Yardımcısı Jacek Ozdoba, “Büyük olasılıkla balıkların ve öteki organizmaların vefatına neden olan bir unsurun suya karıştığı bir hatayla karşı karşıyayız. Bu durum şu anda doğrulanmaya çalışılıyor” açıklamasını yaptı. Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da ırmağın temizlenmesine yardımcı olmak üzere hem muvazzaf hem de yedek askerlerin görevlendirildiğini duyurdu.

Ulusal su idaresi otoritesi Polish Waters’ın Lideri Przemyslaw Daca, ırmaktan 10 ton balık ölüsü çıkarıldığını belirterek “Bu, devasa ve vahim bir ekolojik felaketle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” diye konuştu.

Polonya muhalefeti ve mahallî halk, Başbakan Mateusz Morawiecki hükümetini sorunu ele almakta çok yavaş davranmakla suçladı. Alman yetkililer de ırmaktaki muhtemel kirlenme konusunda anında bilgilendirme yapmayan Polonya’nın milletlerarası yükümlülüğünü yerine getirmediğinden şikayetçi oldu.

Alman yetkililer ırmaktaki meyyit balıklardan birinci sefer bir tekne kaptanının ihtarıyla 9 Ağustos’ta haberdar olmuştu.

Polonya’nın güneybatısındaki Olawa kasabası yakınlarında birinci sefer temmuz ayı sonlarında kunduz ve gibisi hayvanların yanı sıra çok sayıda meyyit balık tespit edilmişti.

Çekya’da doğan Oder, yaklaşık 850 kilometrelik uzunluğuyla Vistül’den sonra Polonya’nın ikinci uzun ırmağı olarak öne çıkıyor. (AA)