Basketbolcu Edona Thaqi, ulusal grup tercihini yaptı

FIBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonasına katılan Kosova Bayan Ulusal Basketbol Ekibi’nden davet alan ABD’li atlet Edona Thaqi, anne ve babasının ülkesini temsil etmenin gururunu yaşıyor.

Aslen Kosova’nın İpek kentinden olan Thaqi, geçen hafta Kosova Bayan Ulusal Basketbol Grubu’na katılarak, bu kulvarda ülkesine bir birincisi yaşattı.

ABD’nin Connecticut kentinden gelen 24 yaşındaki basketbolcu, yaptığı açıklamada, Kosova ulusal ekibini seçme serüveni, FIBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası ve gelecekle ilgili hayallerini anlattı.

Yeteneğinin çocukluğunda keşfedildiğini ve 7 yaşından beri basketbol ile ilgilendiğini kaydeden 1.80 metre uzunluğundaki Thaqi, ebeveynleri ve Amerikalı antrenörlerinin dayanağı olmadan başarılı olamayacağını belirtti.

Çocukluk yıllarında kentinin grubunda, akabinde da medya alanında eğitim aldığı Fordham Üniversitesinde basketbol oynadığını anlatan Thaqi, 28 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde Güney Kıbrıs Rum Kısmının başşehri Lefkoşa’da düzenlenen FIBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası’na katılmak üzere Kosova Ulusal Ekibi’nden davet aldığını lisana getirdi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Kosova Ulusal Kadrosu’na katıldı

FIBA kurallarına nazaran yalnızca bir yabancı basketbolcunun takıma katılmasına müsaade verilirken, Kosova vatandaşlığı bulunmayan Edona Thaqi’nin grupta yer alması Kosova Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mümkün oldu.

ABD’de yaşadığı devirde Kosova için oynayacağını hiç düşünmediğini aktaran Thaqi, “Ancak başantrenör Fidan Shatri beni davet ettiği andan itibaren ebeveynlerimin ülkesi için oynamak ve Kosova’nın renklerini savunmak bana çok âlâ geldi. ABD’deki işimden ötürü gelip gelemeyeceğimi bilemiyordum lakin çalıştığım yerden bana bir ay müsaade verdiler. Bu benim için bir onur ve gelip oynama fırsatı bulduğum için çok mutluyum” diye konuştu.

FIBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası’nda bir galibiyet ve üç yenilgi alan Kosova Bayan Ulusal Basketbol Grubu’nun performansını pahalandıran Thaqi, bunu grup ruhu ve talih eksikliğine bağladı.

KOSOVALI GENÇ KIZLARA BASKETBOL ÖĞRETMEK İSTİYOR

Kosova’yı ilerleyen yıllarda daha başarılı bir biçimde temsil etmek isteyen Thaqi, genç kızlara basketbol öğreterek gelecekte de ülkesine katkıda bulunma planları olduğunu aktararak, şu sözleri kullandı:

Önümüzdeki yıl yaz aylarında buraya gelerek çocuklar için bir kamp organize etme isteğim var. Zira gördüğüm kadarıyla yetenek var lakin kaideler yok. ABD’de sahip olduğum kurallardan ötürü memnunum. Başardım zira kimsenin takviyesi olmadan başarmak sıkıntı. Bu yüzden ben de Kosova’ya yardımcı olmak ve burada basketbolun ilerlediğini görmek istiyorum.”

Kosova, FIBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası’nı Andorra’ya karşı galibiyet, Malta, Güney Kıbrıs Rum Bölümü ve Norveç’e karşı yenilgiyle tamamladı. Geçen yıl Kosova bu turnuvada üçüncü sırayı alarak bronz madalya kazanmıştı.