Bu Altcoin Müthiş Duyuru Yaptı: Fiyatı Aniden Yükseldi!

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, “NFT benzeri akıllı sözleşmeleri” kullanabilecek bir pazaryeri fikrini ortaya attı. Bu durum, Telegram ile bağlantılı altcoin TON’un fiyatının sıçramasına neden oldu. İşte detaylar…

Telegram kurucusu duyuru yaptı

Durov, öneriyi, The Open Network (TON) tarafından yapılan “alan adı” açık artırmalarının “başarısından sonra yaptı. TON, orijinal olarak Telegram ekibi tarafından tasarlanan bir layer-1 Blockchain’idir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere proje, Temmuz ortasında bir yenilik yapmıştı. Kullanıcıların kripto cüzdanlarına, akıllı sözleşmelere ve web sitelerine isimler atamasını sağlayan TON DNS hizmetini başlattı.

Salı günü Durov’s Channel adlı kişisel Telegram grubuna gönderdiği bir mesajda, takipçileri heyecanlandırdı. “TON’un alan/cüzdan adları için yakın zamanda gerçekleştirdiği açık artırmanın başarısından gerçekten etkilendiğini” kaydetti. Rezerve edilmiş kullanıcı adlarının, grupların ve kanal bağlantılarının isimlerini de açık artırmaya çıkarılması durumunda, 700 milyon kullanıcısı ile platformun oldukça başarılı olabileceğini düşünüyor.

Durov, Telegram’ın akılda kalıcı “t.me” adreslerini ve kullanıcı adlarını almak ve satmak için yeni pazaryeri açma olasılığından bahsetti. Bunun için de benzer teknolojiden yararlanılmasını önerdi. Durov’a göre bu, kullanıcı adlarının anlaşmalarda ilgili taraflara aktarabilecekleri yeni bir platform yaratacak. İsim sahipliği ise NFT gibi akıllı sözleşmelerle, Blockchain’de güvence altına alınacak.  “Kanallar, çıkartmalar veya emojiler de dahil olmak üzere Telegram ekosisteminin diğer unsurları da daha sonra bu pazarın bir parçası haline gelebilir” dedi.

TON altcoin projesinin değeri arttı

TON DNS’deki ilk açık artırmalar 30 Temmuz’da yayına girdi. Ethereum Name Service (ENS) “.eth” alan adlarına çok benzeyen “.ton” varyantı projenin ana konusu oldu. Bu, kullanıcıların uzun bir yazı yazmadan merkezi olmayan uygulamalara basit bir şekilde erişmelerini sağlar.  TON ağı, Blockchain’de belirli akıllı sözleşmeler başlatır. Telegram NFT’leri başlatacak olsaydı, bu standardı temel alacağı düşünülmekte. Durov ve ekibinin 2018’de mesajlaşma uygulamasıyla birlikte daha önce Telegram Open Network olarak bilinen TON’u geliştirdiği göz önüne alındığında, benzer bir entegrasyonun Telegram için olası olduğu belirtilmekte.

TON, başlangıçta Telegram için bir dijital ödeme aracı olarak işlev görmek üzere piyasaya girdi. Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kayıt dışı 1,7 milyar dolarlık Gram token satışı konusunda sorun yaşadı. Durov, 2020’nin ortalarında SEC ile olan mahkeme savaşını kaybetti. Ardından Telegram’a odaklı olmak adına projeden uzaklaştı. O zamandan beri, açık kaynak geliştiricileri projeyi The Open Network adı altında yeniden canlandırdı.

TON ağı, bir proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizması kullanır. Staking, NFT’ler ve merkezi olmayan uygulamalar gibi çeşitli özellikleri destekler. Durov’un açıklaması ile birlikte TON, yüzde 20’nin üzerinde bir artış sergiledi. Kripto para birimi, günlük en düşük seviye 1.12 dolardan 1.136 dolara çıktı. Yazım sırasında, 1.31 dolardan el değiştiriyor. Ancak kripto para birimi, 12 Kasım 2021’deki 5.84 dolarlık rekorunun yüzde 77 kadar altında.