Çin ekonomik toparlanmadaki yavaşlamaya karşı faiz indirimine gitti

Çin Merkez Bankası (PBoC), 1 yıllık siyaset faiz oranını (MLF) 10 baz puan indirerek 2,85’den yüzde 2,75’e çekti.

Bankalara Merkez Bankasından menkul varlıkları karşılığı orta vadeli kredi almasını sağlayan sistem ile piyasada 400 milyar yuan (yaklaşık 59,34 milyar dolar) aktarılması hedefleniyor.

Banka, ayrıyeten yedi günlük aykırı repo faiz oranını da 10 baz puan indirerek yüzde 2,1’den yüzde 2’ye düşürdü. Buradan da piyasaya 2 milyar yuan (yaklaşık 300 milyon dolar) sıcak para aktarılması amaçlanıyor.

Ekonomik toparlanmada yavaşlama işaretleri

Bankanın kararı, bugün açıklanan temmuz ayı göstergelerinde ekonomik toparlanmanın yavaşladığına ait işaretlerin görülmesinin akabinde geldi.

Ulusal İstatistik Ofisinin (UİB) bilgilerine nazaran, temmuzda sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 3,8 artarken hazirandaki yüzde 3,9’luk artışın gerisinde kaldı. Perakende satışlar da hazirandaki yıllık yüzde 3,1’lik artışın akabinde temmuzda yüzde 2,7 ile beklentilerin altında artış gösterdi.

Sabit sermaye yatırımları yılın birinci 7 ayında evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 5,7 büyürken birinci 6 aydaki yüzde 6,1’lik büyümenin yavaşladığı gözlendi.

Gayrimenkul yatırımları ise yılın birinci 7 ayında evvelki yıla nazaran yüzde 6,4 azaldı.

Öte yandan kentlerdeki işsizlik oranının da hala yüksek düzeyde olduğu görülüyor. UİB bilgilerine nazaran, haziranda yüzde 5,5 olan işsizlik oranı, temmuzda yüzde 5,4 oldu.

16-24 yaş kümesindeki işsizlik oranı haziranda yüzde 19,3 iken temmuzda yüzde 19,9’a çıktı.

Çin’de bahar aylarında başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran ve kritik sanayi ve iş kollarına konut sahipliği yapan kentlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının iktisat üzerindeki tesirini besbelli biçimde hissedilmişti.

Birçok alanda ölçülen ekonomik performans, birinci olayların Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü Kovid-19 salgınının birinci aylarından bu yana en düşük düzeylere gerilemişti.

Mayıs ve haziran aylarında görülen toparlama eğiliminin temmuzda yavaşlaması, önümüzdeki aylarda ortaya çıkabilecek yeni salgın dalgalarının ekonomiyi nasıl etkileyebileceğine dair kuşkulara yol açıyor.

Çin, Kovid-19’a karşı, hadiseleri ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemleri, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.