Çin’de yüksek sıcaklardan ötürü bir kişi hayatını kaybetti

Çin’in bir çok bölgesinde tesirli olan sıcak hava dalgası can kaybına yol açtı.

Ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinin başşehri Chengdu’da 1 kişinin sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Zhejiang eyaletinde bulunan Yuyao kentinde 26 kişi çok sıcak havadan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Hava sıcaklığı 40 dereceyi aştı

Çin Ulusal Meteoroloji Yönetimi, pazar günü yaptığı açıklamada, 11 eyalette ilerleyen günlerde hava sıcaklıklarının 40 santigrat dereceye kadar çıkacağı ikazında bulunmuştu.

Açıklamada, sıcak hava dalgasının Çin’in orta kesitindeki Henan, Hubei ve Hunan eyaletleri, kuzey kesitindeki Shaanxi eyaleti, Sincan bölgesi ve güneybatısındaki Sichuan eyaletini tesiri altına alacağı belirtilmişti.

Kırmızı alarm verildi

Çin genelinde 90’ın üzerinde noktada sıcak hava nedeniyle kırmızı alarm verildi. Yanjin kentinde sıcaklıkların 44 dereceye kadar çıktığı bildirildi.

Chongqing Meteoroloji Gözlemevi de önümüzdeki 3 gün içinde sıcaklıkların 40 santigrat derecenin üzerinde seyretmeye devam edeceğine dikkat çekerek, bölgede orman yangını tehlikesinin de yüksek olduğu uyarısı yaptı.


Yetkililer yaşlılar için ihtarlarda bulundu

Yetkililer tarafından yaşlı ve hastalar dahil olmak üzere riskli kümeler ile sıcak ortamlarda çalışanlardan inanılmaz hava şartlarına karşı önlem almaları istendi. Meteoroloji üniteleri, halka öğle saatlerinde açık hava aktifliklerine katılmama ikazında bulundu.

Omicron varyantı da tehdit durumunda

İHA’nın haberine nazaran, Şanghay’da geçen hafta bir bireyde Omicron’un B.A.5.2.1 alt mutasyonunun tespit edilmesinin akabinde, kentin 16 semtinin sakinlerinden salı ve perşembe günleri ortasında iki basamaklı toplu nükleik asit testi yaptırmaları istendi.