Çorlu tren kazası ne vakit oldu? Çorlu tren kazasında kaç kişi öldü? Çorlu tren kazası davasında son durum ne?

Çorlu tren kazası, 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana geldi. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek üzere hareket eden, 362 yolcu ve 6 çalışanın bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak, devrildi. Kazada 7’si çocuk 25 kişi hayatını yitirdi, 328 kişi de yaralandı.

ÇORLU TREN KAZASINDA HAYATINI KAYBEDENLER

Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arda Sel, Özge Işık Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, Mavinur Tiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Yavuz, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Alım, Ömer Alperen Can, Seyfi Ergül, Zübeyde Seven, Gani Kartal ve Rubize Kartal.

ÇORLU TREN KAZASI DAVA SÜRECİ

Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘taksirli vefata ve yaralanmaya neden olmak’ cürmünden açılan davada sanıklar hakkında 2’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus talep edildi. Dava kapsamında hazırlanan uzman raporunda TCDD üniteleri kusurlu bulundu.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın yaşanmasında kusurlu bulunan TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde müdür olarak vazife yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde çalışan Yol Bakım ve Tamir Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği’nde Sınır Bakım ve Tamirat Memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık genel muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli vefata ve yaralanmaya neden olmak cürmünden 2’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Davanın 10’uncu duruşması 25 Mayıs 2022 tarhinde görüldü. Duruşmada, Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na üst seviye sorumlularla ilgili soruşturma yapılmasına yönelik mahkemenin yazdığı yazıya, evrakların İsimli Tıp Kurumu’nda olduğu gerekçesiyle yanıt gelmediği belirtildi. Bunun üzerine kazada yakınlarını kaybedenlerin aileleri, salonu terk etti. Mahkeme heyeti de duruşmayı 5 Ekim’e erteledi.

TAZMİNAT DAVASI

Kazada yaralanan, Zeynep Aydıncı, Sinem Topçu ve Yeliz Karakaş’a, eksper raporu ile kusurlu bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından toplam 1 milyon 471 bin TL tazminat ödendi. Avukatları eşliğinde tazminat bedelini teslim alan Zeynep Aydıncı ile Sinep Topçu davadan çekilirken, Yeliz Karakaş da davadan vazgeçti.