Danışmanlık Devi: DOGE, SHIB’i Unutun! Bu 3 Coin Alınır!

Şu anda zirve fiyatlarının oldukça uzağında olmalarına rağmen, hem Dogecoin (DOGE) hem de Shiba Inu (SHIB) devasa getiriler elde etti. Bu tokenları erkenden satın alacak kadar şanslı ve cesur olanlar muhtemelen çok fazla servet elde etti. Ancak kenarda bekleyenler için, ufkun hemen ötesinde başka bir büyük ralli olduğu umuduyla gemiye atlamak çok cazip olabilir.  İşte danışmanlık devi The Motley Fool analistlerine göre şimdi radara alınması gereken coinler…

DOGE değil, Ethereum’a işaret edilmekte

Piyasa değeri yaklaşık 228 milyar dolar olan Ethereum, dünyanın en değerli ikinci kripto para birimidir. Onu özel kılan şey, akıllı sözleşmeleri içeren ilk Blockchain ağı olmasıdır. Bunlar, iki istekli taraf bir işlemin gerekliliklerini yerine getirdiğinde otomatik olarak çalışan yazılım programlarıdır.  Birçok kripto meraklısı, akıllı sözleşmelerin kripto endüstrisi için oyunun kurallarını değiştirebileceğine inanmakta. Çünkü bu sözleşmeler pahalı aracılara dayanan çok çeşitli endüstrileri bozma potansiyeline sahip. Aslında Ethereum, oyundan güvenliğe ve sosyal medyaya kadar uzanan merkezi olmayan uygulamalar söz konusu olduğunda halihazırda en iyi Blockchain konumunda.

Ethereum geçtiğimiz yıl The Merge olarak bilinen süreci tamamladı. Bu sayede proof-of-work (PoW) mekanizmasından proof-of-stake (PoS) mekanizmasına geçildi. Karmaşık matematik bulmacalarını çözmek için güce aç bilgisayarlar yerine işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmaları için token sahiplerine güvenildi. Sonuç olarak, kullanım arttıkça daha iyi ölçeklendirmek ve gelecekte daha düşük ücretlerle daha fazla işlem gerçekleştirmek için temel oluşturan daha enerji verimli bir ağ ortaya çıkmıştır.  Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, beş yükseltme daha yapıyor. Hepsi de Ethereum’u kitlesel olarak benimsenmeye hazır hale getirme amacını taşıyor.

Cardano da listede

Ethereum gibi Cardano da akıllı sözleşme teknolojisini kullanmaktadır. Cardano, 2017’deki lansmanından bu yana %1.000 yükselmiş olsa da, şu anda tüm zamanların en yüksek seviyesinden %90 düşüşte.  Cardano’nun en etkileyici özelliklerinden biri aşamalı geliştirme yaklaşımıdır. Çoğu kripto paranın aksine, bu ağ temkinli, düşünceli ve araştırma odaklı olmayı amaçlamakta ve sistemde gerekli güncellemeler için fikirler üretmek üzere dünyanın dört bir yanından bilgisayar bilimcileri ve akademisyenlerin çalışmalarına dayanmaktadır. Cardano şu anda son aşaması olan Voltaire’de yönetişim işlevselliğini geliştirmeye odaklanmış durumda.

Layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Hydra’nın tamamlanmasıyla Cardano’nun saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebilmesi beklenmektedir. Bu sayı Ethereum’un 12 sayısından çok daha fazladır.  Bugün bile Cardano, teknolojisinin kurumsal düzeyde çözümler bulması açısından ilerleme kaydetmiştir. Eğitim sektöründe, akademik kimlik bilgilerinin doğrulanmasına yardımcı olabilir. Finansal hizmetlerde, müşteri kabul sürecini kolaylaştırabilir. Tarım sektöründe ise Cardano gıdaları kaynağından tedarik zinciri boyunca takip edebiliyor.

Listede sonuncu sırada Solana var

Bu listenin son sırasında, şu anda 7 milyar doların altında bir değere sahip olan Solana yer alıyor. Eski Qualcomm mühendisi Anatoly Yakovenko tarafından 2020 yılında piyasaya sürüldü. Fiyatı o zamandan bu yana %1.700 arttı.  Bu tartışma akıllı sözleşmelere sahip Blockchain’lere odaklanmıştır ve Solana da farklı değildir. Ancak hem Ethereum hem de Cardano PoS sistemlerini işletirken, Solana aynı zamanda tarih kanıtı adı verilen bir şeyi de çalıştırıyor. Bu, Blockchain’lerdeki verilere zaman damgası ekleme ihtiyacını ortadan kaldıran ve işlemleri hızlandırabilen bir özelliktir. Solana bugün 50.000 TPS işlem yapabiliyor ve bu da onu hız açısından üst düzey bir kripto haline getiriyor.

Kripto para karşıtları, teknolojinin asla değerli bir gerçek dünya faydası yaratmayacağına inanmakta. Ancak Solana farklı düşünüyor. Geçen yılın başlarında Solana Pay piyasaya sürüldü. Bu hizmet, traderlarıve tüketicileri doğrudan birbirine bağlamak için Solana Blockchain’ini kullanıyor. Bu da anında ödeme yapılmasını ve neredeyse hiç ücret alınmamasını sağlıyor. Ödeme işlemleri küçük işletmeler için büyük bir maliyet olabilir, bu nedenle Solana Pay değerli bir çözüm olabilir. Ek faydası ise işlem sürecine NFT’ler gibi harika özellikler getirerek müşteri sadakatini artırabilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx