Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığına ilişkin 4 ilkokulu kapatma kararını kınadı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan’ın 2022-2023 eğitim öğretim yılında Batı Trakya Türk Azınlığına ilişkin 4 ilkokulu daha kapatma kararı almasına ait soruyu yazılı cevapladı.

Yunanistan’ın her yıl tasarruf önlemleri ve öğrenci sayılarının yetersizliği mazeretiyle Batı Trakya Türk Azınlığına ilişkin 4 ilkokulu daha kapatma kararı almasını kınadıklarını kaydeden Bilgiç, Son yıllarda tekrarlanan bu son kararla birlikte, Azınlık ilkokullarının yarısından fazlası kapatılmıştır. Böylece, Batı Trakya Türk Azınlığına ilişkin ilkokulların ‘geçici durdurma’ yoluyla kapatılmasına yönelik Yunanistan’ın uyguladığı siyasetin sistematik bir hal aldığı görülmektedir. sözlerine yer verdi.

“Baskıcı siyasetlerin bir yansıması”

Açıklamasında Bilgiç, Defalarca belirttiğimiz üzere, Lozan Barış Antlaşması kararları gereği, Azınlığın kendi okullarını kurma, yönetim etme ve denetleme hakkını ihlal eden bahse bahis kararlar, Batı Trakya’daki soydaşlarımıza yönelik yıllardır her alanda sürdürülen ayrımcı ve baskıcı siyasetlerin eğitim alanındaki yansımasının bir göstergesidir. değerlendirmesinde bulundu.

“Azınlıkların eğitim hakkı ihlal ediliyor”

Yunanistan’ı her eğitim-öğretim yılında tekerrür eden Azınlık okullarına yönelik ayrımcı siyasetlerine son vermeye çağıran Bilgiç, Yunanistan, bir yandan öğrenci azlığı mazeretiyle ilkokul kapatırken öbür yandan muhtaçlık olmasına karşın Azınlık tarafından daima gündeme getirilen yeni Azınlık ortaokul/lisesi açılması taleplerini görmezden gelmekte ve Azınlık mensubu çocukların eğitim haklarını ihlal etmektedir. tabirlerini kullandı.

AA’nın haberine nazaran Bilgiç, Türkiye’nin her vakit hem ikili temaslarda hem de milletlerarası platformlarda Azınlığın hak ve hukuk uğraşını desteklemeye devam edeceğini vurguladı.