Dolar ve Euro’ya erişimin zorlaştığı Rusya’da yuana talep artıyor

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya’nın memleketler arası rezervlerinde yuanın hissesinin gelecek devirde daha da artacağını söyledi.

Rusya’da Çin yuanı alımına yönelik talep bankaların yanı sıra vatandaşlar nezdinde de artıyor.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Mali piyasalardaki risklere bakış” isimli raporda, dolar ve Euro’ya erişimin zorlaştığı Rusya’da yuana yönelik talebin süratle arttığı ortaya konuldu.

Yuanın Rus döviz piyasasındaki pozisyonunun güçlendiğine işaret edilen raporda, “Yuana yönelik talebin değerli kısmı bankalardan geliyor. Profesyonel piyasa iştirakçilerinin yanı sıra, bireysellerin de yuana yönelik talepleri artıyor.” değerlendirmesine yer verildi.

39 MİLYAR RUBLELİK YUAN SATIN ALINDI

Rus döviz piyasasında ağustosta 39 milyar ruble (yaklaşık 650 milyon dolar) yuan satın alındığı bilgisine yer verilen raporda, kelam konusu ölçünün bu yılın en yüksek düzeyi olduğu belirtildi.

Raporda, Rusya için dost olmayan ülkelerin para üniteleri dolar ve Euro satışlarının arttığı ve bu ülkelere yönelik para transferlerinde de düşüş yaşandığı kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın memleketler arası rezervlerinde yuanın hissesinin gelecek periyotta daha da artacağını söyledi.

Rusya Merkez Bankası, dolar ve Euro kullanımının artık riskler barındırdığını, bu nedenle kelam konusu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tıp para ünitelerinde bankacılık süreçlerini azaltmaya yönelik ek tedbirler getirileceğini duyurmuştu.

Rusya’nın en büyük iki bankası Sberbank ve VTB de yuan cinsinden kredi imkanları sunacaklarını duyurmuştu. (AA)