Global ısınmaya karşı tahlil: Dev uzay baloncukları

Küresel ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye gerçek ilerliyor.

Küresel ısınmanın neden olduğu tesirlerin net bir formda görüldüğü Antarktika’da, buzul kayıpları daha fazla yaşanıyor. Son vakitlerde ise iklim değişikliğini önlemek için çeşitli projeler öneriliyor.

Uzay baloncukları fikri

Bilim insanları, global ısınmayla çaba için devasa ‘uzay baloncukları’ inşa etmek istiyor. Baloncukların Dünya ile Güneş ortasında şişerek, ışınlarının bir kısmını yansıtması ve gezegeni serin tutması planlanıyor.

Gök bilimciler, bu formülün Dünya’daki ekosistemlere müdahale etmediğini ve bu nedenle yırtıcı ömür ve bitkiler üzerinde daha az tesiri olacağına inanıyor.

Denizler de tehlikede

Yeni bir çalışmaya nazaran,  iklim değişikliği, okyanus ekosistemi üzerinde derin bir tesire neden oluyor.

Oksijenden büsbütün mahrum okyanus sularının hacmi 1960’lardan bu yana dört katına çıktı. Bu nedenle istiridye, midye ve karides üzere suda yaşayan canlılar, deniz suyunun asitlenmesinden ötürü uygun biçimde kabuk oluşturamıyor.

Yeni araştırmaya nazaran tüm bunlar, gezegenin Dünya’nın geçmişte karşı karşıya kaldığı kitlesel yok oluşa emsal durumlar yaşayabileceğine işaret ediyor.

Araştırmacılar, yükselen ısı ve oksijen kaybının, yaklaşık 250 milyon yıl evvel Permiyen devrinin sonunda meydana gelen kitlesel yok olma olayını hatırlattığını söylüyor.

Büyük mevt olarak bilinen bu afet, gezegendeki deniz hayvanlarının yüzde 96’sının vefatına neden olmuştu.