Güvercinlerin dostu: Gazeteci İbrahim Koyuncu

Diyarbakır’da meskenlerine baskın yapıldıktan sonra tutuklanan 16 gazeteciden biri de İbrahim Koyuncu. Koyuncu uzun yıllardır kameraman ve görüntü editörü olarak çalıştı. Gazeteciliğe başlamadan evvel İstanbul’da çeşitli sinema setlerinde kameramanlık yapan Koyuncu, bir mühlet sonra Diyarbakır’a döndü. Zira Koyuncu memleketinde çalışmak istiyordu ve onu bekleyen güvercinleri vardı…

GÜVERCİN, TARIM VE DOĞAYI SEVER…

İbrahim Koyuncu çocukluğunu köy ve kent hayatını bir ortada yaşadı. 15 yaşına kadar Diyarbakır’a bağlı Çakmak köyünde ailesiyle birlikte yaşayan Koyuncu kış mevsiminde Diyarbakır, yaz mevsiminde ise köyde hayatına devam ederdi. Şu an 40 yaşında olan Koyuncu’nun köyde beslediği birçok güvercini bulunuyor. Ailesi, Koyuncu’yla ilgili de en çok bu bahiste şikayet ediyor. Zira Koyuncu vaktinin büyük çoğunluğunu beslediği güvercinlerine ayırırdı. Cezaevine girdikten sonra ise güvercinlere Koyuncu’nun yaşlı annesi ve babası bakıyor. Çocukluğundan beri güvercin besleyen Koyuncu’nun en sevdiği şey hayvanlar ve tabiat. Boş vakitlerinde Koyuncu köye giderek tabiat, güvercinlerle ilgili görüntüler çeker ve insanları bu mevzuda yaptığı programlarla bilgilendirirdi. Birebir vakitte tarımla da ilgilenen Koyuncu, ailesine de bu hususta yardım ederdi.

GAZETECİLİĞE BAŞLADI, KHK VURDU…

Koyuncu gazeteciliğe kuzeninin tavsiyeleri üzerine başladı. Köyde birçok mevzuyla ilgili görüntüler çekerek programlar hazırlayan Koyuncu, böylelikle televizyonculukta da tecrübe sahibi oldu. Lise mezunu olan Koyuncu İstanbul’da kameramanlık yaptıktan sonra kuzeninin tavsiyesi üzerine Diyarbakır’da yayın yapan Gün TV’de çalışmaya başladı. Bu süreçte de açık öğretimden eğitim hayatına devam eden Koyuncu’nun çalıştığı kanal, 2016’da Kanun Kararında Kararname (KHK) ile kapatılınca bir müddet işsiz kaldı. Fakat işsiz kaldığı süreç içerisinde de kameramanlığa devam etti. Koyuncu, daha sonra meslek hayatına imal ajanslarında kaldığı yerden devam etti.

‘HAYVAN, TABİAT VE GÜVERCİN SEVEN BİR BEŞERDEN ‘TERÖRİST’ ÇIKMAZ’

Koyuncu gözaltına alındığında da annesi ve babasıyla birlikte yaşıyordu. Tutuklanma sürecinden en çok etkilenen anne ve babası oldu. Koyuncu’nun ağabeyi Fuat Koyuncu, onu, “Güvercinlerin dostu” diye tanımlıyor. Yaşadıkları bu sürecin kabul edilir olmadığını söyleyen ağabey Koyuncu, en çok da iktidar medyasında tutuklanan Kürt gazeteciler için kullanılan ‘terörist’ sözlerine karşı çıkıyor.

“Güvercin, hayvan ve tabiat seven bir beşerden ‘terörist’ çıkmaz” diyor Koyuncu: “Benim kardeşim güvercin nasıl beslenir diye programlar yaptı. Köyde tarımla ilgili görüntüler hazırladı. En çok sevdiği işi profesyonel olarak devam ettirdi. Kamerasını elinden bırakmadı. Hayata daima müspet bakar, insanları severdi. Bana, ailesine elinden geldiği kadar dayanak verirdi. Bu türlü bir insan ne yapmış olabilir? Hangi kabahati işleyebilir? Bir insan hakkında somut kanıt olmadan, bırakın tutuklanmayı gözaltına bile almamaları gerekir. Tutuklanan 16 kişi gazeteci. Gazetecilikten hata çıkmaz.”

Ağabey Koyuncu son olarak şunları söylüyor: “Güvercinler hassas olur diyen bir beşerden bahsediyoruz. Hayvanları doğayı ve güvercinleri seven biri kimseye ziyan vermez diye düşünüyorum. Kardeşimi ve arkadaşlarını özgür bıraksınlar. Bu yaşananlar asla kabul edilemez.”