İkinci elde en ucuz C segmenti otomobil 400 bin lira

Bayilerdeki sıfır otomobil krizi sürerken, vatandaşlar gittikleri bayilerde araç bulamayınca ikinci el araç fiyatları da yükseldi. İkinci el otomobil piyasasında fiyat artışı yüzde 30’a yaklaştı. En yüksek talep 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. C segmenti aile otomobillerinin fiyatları uçtu. En ucuzu 400 bin liradan başlıyor.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ikinci el otomobil piyasasında yaşanan durumu anlattı.

Dünya gazetesinin haberine göre; Ertemel, “Geçtiğimiz aralık ayında ÖTV matrah güncellemesinin ardından talep yükselmiş ve bu talebe bağlı olarak fiyatlar artmıştı. Bunun yanında artan maliyetler de fiyatların yükselmesindeki diğer etkenler arasında. İkinci el piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30’lara varan artışlar söz konusu” ifadelerini kullandı.

En yüksek talep 10 yaş ve üstü

Ertemel’in açıklamalarından satır başları şöyle: “Yaş olarak yüksek talep 5 yaş ve üzeri araçlarda. En yüksek talep ise 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. Marka/model olarak bakıldığında ise c segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında. Bu araçların pek çoğu yerli üretim olduğundan emsallerine göre fiyat avantajı sunmasıyla tercih sebebi oluyor. Piyasa şartları ve mevcut koşullar itibarıyla önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının yükseleceği kanaatindeyiz. Bu sebeple otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz şey, araç almak için bugün en doğru zaman.

En düşük araç fiyatları 400.000 TL’nin biraz altında başlıyor. Ancak bu baremin altında 3 model kalmış durumda. Arz sorunu sebebiyle de bulmak oldukça güç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir