İngiliz tuzu yararları nelerdir? İngiliz tuzu nasıl içilir?

İngiliz tuzu, günümüzde metabolizmanın hızlanması ve zayıflamak için tüketilen bir besin olsa da cilt bakımında da çok fazla tercih edilmektedir. Hudut ve gerilimi azalttığı düşünülen İngiliz tuzu, zihinsel yorgunluğu da düzgün gelmektedir. İngiltere’nin Epsom kasabasında keşfedildiği için Epsom tuzu olarak da isimlendirilmektedir. Güçlü bir ödem söktürücü olan İngiliz tuzu, suda çözerek tüketilebilmektedir. İşte İngiliz tuzunun yararları…

İngiliz tuzu, yüzyıllar evvel İngiltere’de bulunan ve birinci sefer İngilizler tarafından kullanılan magnezyum kaynağı bir unsurdur. Vakit içerisinde tüm dünyaya yayılan ve yararları keşfedildikçe tüketimi gitgide artmaktadır. İngiliz tuzu, beden peelingi, banyo suyu olarak da kullanıldığı zihinsel ve bedensel olarak da önemli değerli tesire sahiptir. İngiliz tuzunun yararları şöyledir:

  • Bağırsakların çalışmasını dayanaklar ve kabızlığa yeterli gelir.

  • Vücuttaki ödemi süratli bir biçimde atar.

  • Kabızlıktan kaynaklı şişkinliğe düzgün gelir.

  • Vücut peelingi olarak kullanıldığında bedendeki meyyit deriyi temizler ve bedene canlılık kazandırır.

  • Sinir ve gerilimdi azaltarak zihinsel dinginlik verir. 

  • Ayak ve bilhassa de topuklarda bulunan çatlaklara düzgün gelir. Ayak derisini yumuşatır.

  • Kan deveranını hızlandırır ve  kalp – damar sıhhatini koruyarak kalp krizi riskini azaltır.

  • Kasları gevşetir ve rahatlatır. 

  • Saç derisini besler, kepeği önler ve saçları çoğaltır. 

Su İle Karıştırıp

1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı İngiliz tuzu karıştırıp içmek, bağırsakların daha süratli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlık sıkıntısını büsbütün ortadan kaldırır. Bu biçimde tüketildiği takdirde bedenin mineral muhtaçlığını kıymetli ölçüde karşılayan İngiliz tuzu, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. 

Saç Bakımı

Duşta son durulama suyuna İngiliz tuzu eklendiğinde saç tabanlarında meydana gelen meyyit derilerin temizlenmesine yardımcı olur. Saç derisini besleyerek saçların daha sık ve gür çıkmasını sağlar. 

Peeling

İnsan vücudunun yaratılışı gereği daima meyyit deriler oluşturur. Meyyit derilerin tertipli olarak temizlenmemesi ise ciltte pütürlü bir imgenin oluşmasına neden olur. İngiliz tuzuyla yapılan peeling, ayak, bacak, karın, kol üzere bedenin her yerinde meydana gelen meyyit derilerin derinlemesine arınmasını sağlamaktadır.