İran ile nükleer mutabakata geri dönüş müzakereleri Viyana’da yine başlıyor

Avusturya’nın başşehri Viyana’da İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya ortasındaki müzakereler yine başlıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran’ın Baş müzakereci Ali Bakıri ve heyetinin önümüzdeki saatlerde Viyana’ya gideceğini söyleyerek, nükleer müzakerelerin tekrar başlayacağını duyurdu.

“Kararlı olunursa süratli ilerleme kaydedebiliriz”

Görüşmelerin Avrupa Birliği (AB) koordinatörlüğünde devam edeceğini kaydeden Kenani, Bu görüşmelerde tarafların müzakerelere ait son teklifleri pahalandırılacak. Halkımızın çıkarlarını gözeten ve koruyan bir mutabakat için hazırız” dedi. Kenani, “Anlaşmaya taraf olan öteki ülkeler müzakerelerde gerçekçi bir yaklaşım stantlar ve karar alırlarsa süratli ilerleme kaydedebiliriz.ifadelerini kullandı.

Diğer yandan yarın başlaması planlanan nükleer müzakereler hakkında toplumsal medya hesabından paylaşım yapan AB Dış Bağlar Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Yöneticisi Enrique Mora,Koordinatörün (AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell) 20 Temmuz’da ortaya koyduğu metin temelinde nükleer muahedenin tam olarak uygulanmasını görüşmek üzere Viyana’ya hareket ediyorum. tabirlerini kullandı.

İran ile ABD ortasında 2015 yılında imzalanan nükleer muahedeye geri dönüş için yapılan nükleer müzakerelerde, ABD idaresinin muahedeye ait son teklifi görüşülecek.

ABD, İran’ı siyasi karar almamakla suçlamıştı

Son olarak Katar’da yapılan nükleer müzakereden sonuç çıkmamış ve ABD idaresi İran’ı siyasi karar almamakla suçlamıştı. Nükleer muahedeye geri dönmeye hazır olduğunu belirten İran idaresi ise ABD’den mutabakatın tekrar ihlal edilmeyeceğine ait garanti istiyor.

Nükleer muahedeye dönüş müzakereleri

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunun 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ve Almanya ile İran ortasında 2015 yılında Kapsamlı Ortak Aksiyon Planı ismi verilen ve İran nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren mutabakat imzalanmıştı.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 2018 yılında tek taraflı olarak mutabakattan çekilmiş, İran idaresi de nükleer faaliyetlerini mutabakat öncesine döndürmüştü. Bunun üzerine ABD idaresi, İran’ı ağır ekonomik yaptırımlarla maksat almıştı.

İHA’nın haberine nazaran, nükleer muahedeye dönüş için Avusturya’nın başşehri Viyana’da Nisan 2021’de İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya ortasında müzakerelere başlanmıştı. ABD Lideri Joe Biden’ın Kasım 2021’de misyona başlamasıyla ABD’nin de mutabakata dönmesi için görüşmeler yürütülüyordu.Ancak müzakereler, geçtiğimiz mart ayında farklı nedenlerle durdurulmuştu.