İslam Memiş ‘Riskli’ Dedi Dolar/Altın İçin O denli Bir Düzey Verdi Ki.. Elinizdekilerden Kurtulun

İslam Memiş 18 liraya yaklaşan dolar kuru hakkında yurt içi piyasalarda yaşanacak durumu kıymetlendirdi. Memleketler arası piyasalarda doların önemli bedel kayıpları yaşadığını söz etti. Doların 17.90-18 lira aralığında olması meşakkat olduğunu belirten Memiş, döviz ve altın için görülecek düzeyleri verdi.

BRENT PETROLDEKİ DÜŞÜŞ POMPAYA YANSIYACAK MI?

Döviz kurunda yaşanan yükselişleri kıymetlendiren Piyasa Uzmanı İslam Memiş, Brent petrolde yaşanan dalgalanmalar sonucunda akaryakıtta indirim muştusu verdi. Son piyasa fiyatlanmasıyla Euro18.42 düzeyinde 18.44’e kadar yükseldi. Dolar/TL ise 17,91 liraya çıktı. Memiş, doların yatırım aracı olmadığını ödeme aracı olduğunu yineleyerek tahlillerine devam etti. Euro/dolar paritesindeki olumlu görünüm devam ettiğini belirten Memiş, 1.054’e kadar da yükseliş devam edeceğini söyledi. Brent petrol fiyatına ilişkinse yüzde 4’lük paha kaybı yaşandığını tabir etti. 100 doların altına sarkan petrol olduğunu belirten Memiş, bu durumun pompa fiyatlarına indirim olarak yansıyacağını açıkladı. Fakat Dolar kurunun yüksel olmasından ötürü yansımamasının da kelam konusu olduğunun altını çizdi.

ONS ALTIN YIL SONUNDA FIRLIYOR

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararlarının piyasalara tesirini kıymetlendiren Memiş, ABD büyümesinden sonra süratli toparlanan ons altında 50 dolarlık bedel artışı olduğunu tabir etti. Ons altında toparlanmanın yaşandığını söyleyen Memiş, yaşanan yükselişlerin sahne yükselişler olduğunu ve bu hususta yatırımcıların tuzağa düşmemesi için uyardı. Ons altının 1780 doların üzerinde iki gecelik kapanış yapması gerektiğini tabir eden Memiş, aşağı tarafta bir düşüş olması ihtimalinde 1700 liranın takip edilmesini önerdi. Emtialarda baskılanmanın devam ettiğini söyleyen İslam Memiş, Manipülasyonlar konusunda önemli ihtarlar yaptı. Eylül ayında ons altında toparlanmaların yaşanacağını vurgulayarak yıl sonunda 2350 dolar öngörüsü olduğunu söyledi.

AĞUTOS AYI İÇERİSİNDE FIRSAT ALTIN SEVİYESİ

Gram altın için direnç düzeyi veren İslam Memiş, aktüel gram altın fiyatının şu an 1020-1025 lira aralığında olduğunu tabir ederek 1020 liranın güçlü direnç düzeyi oluşturduğunu belirtti. 950 ila 1050 TL düzeylerine yerleşen bir gram altın fiyatlanmasının olduğunu söyleyen Memiş, Ağustos ayında içerisinde 1000 lira altına sarkmalar da orta ve uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldürmeyi devam edeceğini kelamlarına ekledi.