İstanbul’daki pandemi hastanesinde yeni dalga tedbirleri başladı

Avrupa’da başlayıp ülkemize de yansıyan olay sayılarındaki artış nedeniyle, hastanede Covid-19 servisleri tekrar faal edilmeye başlandı. Başhekim Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, günlük ayaktan hasta müracaat sayılarının 3-4 kat arttığını kaydetti.

“GÜNLÜK 800 MÜRACAAT, PCR OLUMLULUĞU DE ARTTI”

Doç. Dr. Tanoğlu, “Koronavirüs sonrası olağanlaşma sürecimiz bu dalgayla birlikte yeniden tedbir alarak hazırlık yapmamızı gerektirdi. Yeni bir dalgayla karşı karşıyayız üzere gözüküyor. Bir ay öncesine kadar Covid-19 sonrası yeni olağana dönmüş durumdaydık. Burası da Anadolu yakasının en büyük pandemi hastanesi. Yeni poliklinikler, yeni ‘temiz’ servisler açmıştık. Dahiliyede, enfeksiyon hastalıklarında, göğüs hastalıklarında, hatta cerrahi servisler de dahil. Lakin son 15-20 gün içerisinde Avrupa’daki dalganın bize de geldiğini görmekteyiz, ayaktan başvuran hasta sayısında süratli bir artış var Kendi hastanemizde bundan bir ay evvel yaklaşık 200 civarında günlük hasta geliyordu. Bunların yaklaşık 100 civarında PCR testi yapılıyordu. Negatiflik daha fazlaydı, müspetleri daha az görüyorduk. Lakin şu an itibariyle son birkaç güne baktığımızda 800-850 civarında hasta başvuruyor. Bunların yaklaşık 700-750’sine PCR testi gerekli oluyor. sayılar bize yeni bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” dedi.

“50 YAŞ VE ÜSTÜ HASTALAR DA GÖRMEYE BAŞLADIK”

Her yeni Covid-19 dalgası öncesi ayaktan hasta sayısında artış görüldüğünü, bu artışların yavaş yavaş yatışlara ve daha sonra da ağır bakımlara yansıdığını kaydeden Doç. Dr. Tanoğlu, “Biz de bu nedenle önlem olarak Kovid kliniklerine yanlışsız dönüş yapmaya başladık. Gördüğümüz kadarıyla hadiselerin büyük çoğunluğu aşısızlar ya da aşılarını tamamlamamış olanlar. Ağır bakımlara tam manada önemli bir yansıma olmadı şimdilik. Genel olarak servislerde olsun, ağır bakımlarda olsun, 60-65 yaş üstü şahıslar, ek hastalığı olanlar, immünsüpresif dediğimiz bağışıklığı baskılayıcı hastalığı olan ya da bu tip ilaçları kullananlar tartıda. Son günlerde 50 yaş ve üstündekilerde de yatış gözlemliyoruz. Ağır bakımlara hasta yansıması olmasın, kayıplarımız olmasın diye şimdiden önlemimizi almamız gerekiyor. Eksik aşısı olanların bir an evvel hatırlatma dozlarını yaptırması gerekiyor” diye konuştu.

“BELİRTİLERİ DEĞİŞTİ, AKCİĞER TUTULUMU NADİR”

Yeni dalgayla bir arada hastalığın belirtilerinde de bir değişim olduğuna işaret eden Tanoğlu, şu bilgileri verdi:

“Mesela evvelki dalgalarda sıkça şahit olduğumuz koku ve tat değişikliklerini daha az görüyoruz. Onun yerine boğaz ağrısı, öksürük, balgam çıkarma, ateşlenme, kas ağrıları üzere soğuk algınlığı tablosu daha ağır kendini gösteriyor. Bizim için sevindirici olan, akciğer tutulumlarının daha az görülmeye başlanması. Aslında yatışların da çok artmamasının en kıymetli sebeplerinden birisi bu. Akciğer tutulumu daha az ve daha hafif. Büsbütün sağlıklı şahısların kendini koruyarak riskli kümedeki insanlara hastalığın düzgünce yayılmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Bu nedenle de şahsî önlemleri vurguluyoruz. Yani kapalı ve kalabalık ortamlarda kesinlikle maske takılmalı. Bu varyantın en kıymetli özelliği çok çabuk bulaşması. Yaz olması bizim için bir avantaj fakat yeniden de kapalı yerlerde uzun mühlet duruluyorsa, kalabalık alanlarda maske kesinlikle takmak gerekiyor. Bazen bakıyoruz maalesef hastanemizde bile o dışardaki rahatlığı görüyoruz. Hasta ve yakınları hastanede dahi maske takmayabiliyor. Artık bu çok net bir ihtar ki hastanede sizleri korumak için maskeyi takmanızı istiyoruz”