İşte Sağlıklı Bir Ömür Usulü Sağlamak İçin Antrenman Sonrası Yiyebileceklerinizi Açıklıyoruz

İster koşuyor, yüzüyor, bisiklete biniyor yahut yük kaldırıyor olun, antrenmanınızı bitirdikten sonra zorluk bitmez. Bir idmandan sonra ne yiyeceğinizi bilmek, bedeninizin yakıt ikmali, rehidrasyon ve idmandan sonra toparlanmanın yanı sıra kaslarınızı tekrar inşa etmesine yardımcı olabilir. İdmandan sonra çok yemek yemenize gerek yok lakin öğün atlamak bir yanılgıdır.

İDMAN SONRASI YEMEK YEMENİN EHEMMİYETİ

Antrenmanınızdan sonra, idmanınız sırasında parçalanan kas dokusunu tekrar inşa etmek ve onarmak için ve ayrıyeten kas uygunlaşması ve antrenmana ahenk için gerekli olan kas protein sentezini artırmak için yüksek kaliteli protein almak isteyeceksiniz. İdman, bilhassa kuvvet idmanı sırasında kaslarınızda mikro yırtılmalar meydana gelir. Protein, yaralanmış kas liflerinin tekrar yapılanmasına ve yenilenmesine yardımcı olabilir.

Hücrelerinizi idmanın neden olduğu hasardan korumak için, terleme ve ağır nefes alma nedeniyle kaybedilen sıvıları geri kazanmanın yanı sıra antioksidanları yüksek öğünler yemek de hayati değer taşır. Öte yandan, idman sonrası atıştırmayı atlamak, kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir ve bedeninizin düzgünleşme ve tamir süreçlerini yavaşlatabilir. Ayrıyeten bir sonraki antrenmanınızda performansınızı olumsuz etkileyebilir.İDMANDAN SONRA NE VAKİT YEMEK GEREKİR?

Bedeninizin fizikî efordan kurtulmasına yardımcı olmak için beslenmeyi kullanmanın en âlâ vakti, idmanı takip eden birinci 30 ila 45 dakikadır. İdmandan çabucak sonra yemek yemek istemiyorsanız endişelenmeyin: yalnızca hafif bir atıştırma yapın.

Sıvılarınızı yenilemeyi unutmayın. Antrenmanınızı takip eden saatlerde ter ve antrenman yoluyla kaybettiğiniz her kilo için sıvı içecekler tüketin. Uzun bir mühlet yahut çok sıcakta antrenman yapmıyorsanız, ki bu durumda elektrolitleri bir sportmen içeceği yahut hindistancevizi suyunda tüketmek isteyebilirsiniz, su rehidrasyon için en düzgün seçeneğinizdir.

İDMAN SONRASI ATIŞTIRMALIKLAR

– Taze meyve suyu ile kurutulmuş meyveler:

Meyve ve kuruyemişler karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlar sağlar.

– Yoğurt ve çilek:

Yüksek proteinli yoğurt ile karbonhidrat ve antioksidan bakımından varlıklı meyvelerin kombinasyonu, kaslarınızın glikojen depolarının yerini alır ve kas tamiratına yardımcı olur.

Meyve ve sebzelerdeki antioksidanlar hücreleri antrenmana bağlı hasarlardan korurken birebir vakitte protein kasların güzelleşmesine yardımcı olur.