Kriz Kâhini Tahmin Yaptı: Bitcoin, SHIB ve Altcoinler Ne Olacak?

2008’deki mortgage krizi tahminiyle ünlenen Michael Burry, Merkez Bankası’nın faiz oranlarındaki artışlardan kaynaklanan ekonomik yansımanın bir sonucu olarak Bitcoin, SHIB ve altcoin piyasasında neler olacağını değerlendiriyor.

Kriz kâhini, Fed’in faiz artışlarını tersine çevirdiğini görüyor

Michael Burry, Walmart ve Target gibi büyük perakendecilerin fazla envantere sahip olduğu hakkındaki CNN makalesini yanıtladı. Kendi yazısında, perakende arz bolluğundan Bullwhip etkisinin (Kamçı etkisi) sorumlu olduğunu söyledi. Ayrıca Müşteri Fiyat Endeksi’nin deflasyon belirtileri göstereceğini söylüyor. Eğer doğruysa, bu Fed’i niceliksel sıkılaştırma programını ve faiz artışlarını küçültmeye zorlayacak.

Artan enflasyon korkusu, Bitcoin be kripto para birimleri için önemli kayıplara yol açtı. Federal Rezerv’in faiz oranlarındaki artışına tepki olarak, piyasa daha da düştü.

Bu nedenle, enflasyonda bir düşüş ve Fed’in politikasında bir değişiklik, kripto para piyasasının toparlanmasına neden olabilir. Ancak son veriler, enflasyonun yavaşlamaktan çok uzak olduğunu gösteriyor. Aslında, Mayıs’ın %8,6’lık rakamı, 40 yıldan fazla bir sürenin en yüksek rakamıydı.

Kamçı etkisi nedir? Bitcoin ve piyasaları nasıl tetikler?

Kamçı etkisi, perakende talepteki küçük dalgalanmaların giderek büyük dalgalanmalara neden olabileceğini açıklayan tedarik zinciri olgusudur. Etki, bir kırbaç kırmaya dahil olan fiziğin adını almıştır. Kırbacı tutan kişi bileğini kırdığında, nispeten küçük hareket, kamçının dalga modellerinin zincirleme bir reaksiyonda giderek artmasına neden olur.

Bu bağlamda, tedarik zincirinin hatalı veya kısa vadeli veriler nedeniyle talebi fazla tahmin etmesi, “kamçı etkisine” yol açar. Bu genellikle tedarik zincirindeki her bağlantıda bir envanter birikmesiyle sonuçlanmaktadır. Ürün fiyatlarında dramatik bir düşüş, sonunda ortaya çıkan arz bolluğu tarafından sağlanır.

Sadece “The Big Short” filminde Christian Bale tarafından canlandırılan Burry değil, sonuçtan herkes endişe duyuyor. FundStrat’taki araştırma başkanı Tom Lee’ye göre, kamçı etkisinin piyasa tarafından enflasyonla karıştırılması oldukça olası. Fed faiz oranlarında 1994’ten bu yana en büyük artışa ulaştı. Ancak ekonomi de bundan büyük ölçüde etkilenmektedir. Daha uzun bir durgunluk, yüksek faiz oranlarının ve artan enflasyonun olumsuz geri besleme döngüsünden kaynaklanmaktadır..

Faiz oranlarının tersine çevrilmesi kripto para birimleri için iyi bir işaret

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, faiz artışı ve enflasyon kripto para piyasasında önemli kayıplara neden oldu. Bununla birlikte, enflasyon kontrol altına alındığında kripto para biriminin yükselişine devam etmesi bekleniyor. Panther Protocol kurucu ortağı Oliver Gale, enflasyonun sadece geçici olduğunu ve yakında geçeceğini düşündü.

Ancak enflasyonun kısa vadede gerçekten kontrol edilip edilemeyeceği görülecektir. Piyasa gevşek para politikası nedeniyle son iki yılda yükseldi. Bununla birlikte, sektör hiçbir zaman yüksek faiz ortamı görmedi.