Mehmet Tezkan: Kaybeden de gitmiyor, ülkeyi yönetemeyen de gitmiyor; siyasette hep aynı yüzler

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, “değişim” tartışmaları üzerinden hareketle kaleme aldığı yazısında, “siyasette hep aynı yüzlerin olduğunu” dile getirdi. 

Tezkan, “Değişim, değişim deniyor ya mesele sadece CHP’nin değişmesi, sadece muhalefetin değişmesi değil… Siyaset anlayışının tümden değişmesi şart… Aksi takdirde Ali gelmiş Veli gitmiş kısırlığından kurtulamayız. Daha da önemlisi, siyasetçiler Türkiye’yi değiştirmek için değil yönetmek için iktidara talip olmalı. Bu anlayış yerleşmeli… İngiltere’de olduğu gibi, Almanya’da olduğu gibi, Fransa’da olduğu gibi… Yenilen de gitmeli… Yönetemeyen de gitmeli… O ülkelerde gidiyor. Yenilen de gidiyor yönetemeyen de… Çünkü oralarda siyaset meslek değil. Çünkü oralarda liderler ‘ben gidersem ülke veya partim batar’ diye düşünmüyor. Beka sorunu yapmıyor…” yorumunu yaptı. 

İngiltere ve Almanya’dan örnekler veren Tezkan, “Dikkatinizi çekerim. İngiltere 2010 yılından bugüne kadar dört muhalefet partisi lideri, beş iktidar partisi genel başkanı yani başbakan değiştirmiş. Bizde hep aynı… Kaybeden de gitmiyor… Ülkeyi yönetemeyen de pardon deyip evine çekilmiyor… Siyasete bakıyorsun; hep aynı yüzler hep aynı isimler… Hep aynı hep aynı….” ifadesini kullandı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx