New York Times, Fransa’nın Haiti’den alınan haraçlarla Paris’i inşa ettiğini sav etti

New York Times gazetesi, Fransa’nın Eyfel Kulesi dahil olmak üzere, başşehir Paris’in yapısal planlamasını Haiti’den topladığı haraçlarla yaptığını öne sürdü.

Gazetenin “Ransom” (Fidye) isimli kapsamlı haberinde, Eyfel Kulesi’nin imalini finanse eden Fransız bankası Crédit Industriel et Commercial‘in (CIC), Haiti’den “bağımsızlık bedeli” altında para aldığı sav edildi.

Haberde, Haiti’nin 64 yıl boyunca Fransa’ya yaptığı ödemelerin takip edildiği ve kelam konusu ödemelerin bugün yaklaşık 560 milyon dolar kıymetinde olduğu belirtildi.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Haiti’nin, iki yüzyılı aşkın bir mühlet evvel bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Fransızlar savaş tehdidi altında para talep etmemiş olsaydı, bugün çok daha farklı bir durumda olabileceği tabir edildi. CIC’nin, 19’uncu yüzyılın sonlarında ve 20’nci yüzyılın başlarında Haiti hazinesinden Fransa’ya milyonlarca dolar aktardığı öne sürüldü. Haberde, bankanın, kelam konusu sömürge devrine ilişkin arşivlerinin neredeyse tamamının yok edildiği bilgisi paylaşıldı.

Argümanların odağındaki bankanın mevzuyu araştırmaya başlayacağı kaydedildi.

Haber İngilizce, Fransızca ve Haiti lisanında yayınlandı.

Haitili tanınmış bir gazeteci Nancy Roc, haberin Haiti lisanında de yayınlanmasına vurgu yaparak “Bugün Haiti için yapabileceğiniz en büyük hizmet, bu araştırma haberini okumaktır” sözünü kullandı.