Ödemle savaşan 10 besin

İnsan bedeninin yaklaşık yüzde 60’ı sudan oluşur. Bu su bedende çok özel bir yol izler. Kan basıncı (tansiyon), kanın sıvı kısmını kılcal damarların duvarından hücre dışı boşluklar ismi verilen yakındaki boşluklara iter. Bu durum, sıvının dokulara geçmesine müsaade verir. Bu istikrar sistemi, kanda ve dokularda bulunan sıvı ölçülerinin sabitliğini korur. Böbrekler de bu istikrara katılır, kanda bulunan fazla tuzun idrarla atılmasını sağlarlar.

Vücuttaki su dağılım istikrarı birtakım nedenlerden ötürü bozulabilir ve su dokularda sıkışıp kalır. Bu durum su tutulması, yani ödemdir.

Su tutulması ekseriyetle bedenin bir yahut daha fazla kısmının süreksiz olarak şişmesi olarak kendini gösterir. Birçok durumda ödem bedenin alt kısmında yani bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda bulunur. Bu yalnızca yerçekiminden kaynaklanmaktadır. Lakin, su tutulması mideyi, elleri ve hatta göz kapaklarını da etkileyebilir.

Bu şişliklere bir yük yahut sertlik hissi (özellikle bacaklarda) ve ayrıyeten süratli ve açıklanamayan kilo alımı eşlik edebilir. Bayanlarda su tutulması, çoklukla selülit görünümüne neden olur.

Ödem oluşumunun nedenleri

Su tutulmasının nedenleri çoktur ve bireyden şahsa nazaran değişir. Ödemin esas nedenlerinden biri, çok fazla tuz içeren bir diyettir. Birçok endüstriyel işlenmiş besinde çok fazla ölçüde bulunan tuz, suyun dokularda tutulmasına neden olur. Günde en fazla 5 gram tuz tüketimi önerilirken, tüketilen ölçünün ortalama 9 ila 12 gram olduğu iddia ediliyor.

Uzun periyodik hareketsizlik de ödeme neden olabilir. Çok uzun müddet oturmak yahut ayakta durmak bedende su tutulmasının artmasına yol açabilir.

Vücutta ödem kimi durumlarda hormonal dengesizlikle de ilişkilidir. Hamilelik sırasında, adetin başlangıcından evvel yahut menopozda bayanlarda su tutulması görülebilir.

Isı, zayıf kan sirkülasyonu yahut kortikosteroidler ve antihipertansifler üzere birtakım ilaçlar da su tutulmasına yol açabilir.

Ödemi azaltmaya yardımcı olacak doğal çözümler

Ödemi azaltmak için birçok doğal tahlil vardır. Sağlıklı ve istikrarlı bir diyet izlemek, su tutulumunu azaltmada temel faktörlerden biridir. Çoklukla çok tuzla doldurulmuş endüstriyel, paketli, hazır ve işlenmiş yemekler yerine ev imali yemekleri tercih edin. Kuşkonmaz, incir, ananas, enginar, salatalık, pazı, rezene, karpuz, kavun ve üzüm üzere idrar söktürücü özelliği olan yiyecekleri tüketin.

Suyun sıhhat için en güzel içecek olduğunu unutmayın. Çelişkili görünebilir, fakat su içmek su tutulmasını azaltmaya yardımcı olur. Beden ne kadar susadıysa, o kadar çok depolama eğilimi gösterir. Günde en az 6 ila 9 bardak su için.

Bitki çayları da bedendeki fazla suyu doğal olarak atmak için kusursuz tahlillerdir.

Spor yapmak, lenfatik dolanım sistemini harekete geçirmenin, böbreklerin işleyişini güzelleştirmenin ve terleme yoluyla su atılımını sağlamanın harika bir yoludur. Daha hafif hissetmek ve kan dolaşımınızı hızlandırmak için kesinlikle fizikî antrenman yapın.

Ödemi azaltan 10 besin

Bacaklarda şişlik, ellerde ödem, günden güne değişen kilo durumu… Diyette tuzu azaltarak ve kan deveranını hızlandıran ve fazla suyun atılımını sağlayan bu besinlere odaklanarak ödemi azaltabilirsiniz.

Sarımsak

Uzmanlar, kalp ve damar sistemini korumak için günde bir diş sarımsağın çiğ ve mümkünse ezilmiş olarak tüketilmesini önermektedir. Araştırmalar, sarımsağın kanı sulandırma ve kan damarlarını gevşetme yeteneğini göstermektedir. Sarımsak, bedendeki kanın ve sıvıların sakinliğine karşı savaşır.

İncir

Lifler, kalsiyum ve magnezyum üzere mineraller açısından varlıklı olan incir ve bilhassa kuru incir, gerçek müshil özellikleriyle birlikte yüksek besin pahası sunar. A, B1, B2 ve C vitaminleri ile doludur ve bağırsak geçişi üzerinde olumlu tesir eder. Taze meyveden daha kalorili olmasına karşın kuru incirler de tercih edilebilir.

Enginar

Enginar, suyun bedenden atılmasını büyük ölçüde destekleyen özel bir şeker olan inülin içerir. Potasyum bakımından zenginliği de onu son derece idrar söktürücü yapar. Lif açısından güçlü enginarlar, bağırsakları detoks etme imkanı sunar.

Kavun ve karpuz

Potasyum açısından varlıklı olan bu iki meyve, bedendeki suyun atılımını dayanaklar. Potasyum ve sodyum ortasındaki uygun istikrar, bedenin farklı kısımları ortasında su alışverişini dayanaklar ve su tutulmasına bağlı şişmeyi önler.

Yağlı balıklar

Uskumru, ton balığı ve somon üzere yağlı balıklar omega 3 EPA ve DHA tarafından zengindir. Bu uygun yağlar, aspirine benzeri biçimde kan üzerinde sulandırıcı bir tesire sahiptir ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde kan damarlarının bütünlüğünü korurlar. Salamura ve konserve versiyonları çok fazla tuz içerebildiği için taze olarak haftada bir ila iki porsiyon yağlı balık tüketimi önerilir.

Portakal

Portakal, deveranı hızlandıran besinlerle doludur. İltihap önleyici ve kan sulandırıcı tesire sahip antioksidanlar (flavonoller) ve kolajen üretimi için gerekli olan bol ölçüde C vitamini içerirler.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın, idrara karakteristik bir kükürt kokusu vermesi yalnızca birkaç dakika sürer. Bu, su atılımını ne kadar hızlandırdığını göstermektedir. Aktifliğini fruktan (bir karbonhidrat) ve asparagin (bir amino asit) üzere su atılımını uyaran hususlara ve hepsinden kıymetlisi yüksek potasyum içeriğine borçludur. Kuşkonmaz, dolanımı güzelleştiren antioksidan flavonoidler (quercetin) içerir.

Salatalık

Büyük oranda sudan oluşan salatalıklar, uygun bir idrar söktürücüdür ve toksinlerin yok edilmesini kolaylaştırır. Ayrıyeten böbrek işlevini uyaran unsurlar içerir.

Ananas

Ananasta bulunan enzimlerinden biri olan bromelain ağrıyı, iltihabı ve hepsinden kıymetlisi ödemi azaltmak için epeyce tesirlidir. Bu unsur kan pıhtılarının oluşumunu da önlemeye yardımcı olur. Bromelain yalnızca taze ananasta bulunur. Meyvenin en sert olan orta kısmında daha ağırdır.

Pazı, pırasa, rezene, şalgam ve kereviz

Tüm bu sebzeler idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Potasyum açısından güçlü olduklarından, bu sebzeler suyun idrar yoluyla atılmasını sağlar. Bu besinlerin yüksek lif içeriği zayıflamaya da yardımcı olur.