Prof. Tülek: Belirtiler grip değil Covid-19 olabilir

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Necla Tülek, Covid-19 hadiselerinde grip ve nezle belirtileri görüldüğünü, bu belirtileri yaşayanların test yaptırmaları gerektiğini söyledi. Tülek, ayrıyeten semptomları olan bireylerin de tedbir olarak maske kullanması ikazında bulundu.

‘SEMPTOM GÖSTERENLER MASKE KULLANMALI’

AA’nın haberine nazaran Tülek, hadise sayılarındaki artışın hem dünyada hem de Türkiye’de beklenen bir durum olduğunu söyledi. Tülek, bahisle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Şu an Covid-19 kaynaklı en sık gördüğümüz tablo, neredeyse bir nezle ya da hafif üst teneffüs yolu enfeksiyonu üzere ilerlemesi. Burun akıntısı, burunda tıkanıklık, hapşırma, hafif baş ağrısı, hafif halsizlik üzere belirtilerle karşılaşıyoruz. Grip gibisi semptomları yaşayanların katiyen Covid-19 ihtimalini düşünmeleri ve PCR testi yaptırmaları gerekiyor. Şu an test oranlarının düşük olduğunu biliyoruz. Ayrıyeten bu semptomları olan şahısların kalabalık ortamlardan uzak durması, katiyen maske kullanması ve bu semptomların başlangıcından itibaren 7-10 gün kadar maske kullanımını sürdürmesi çok değerli.”

Yeni hatırlatma dozlarının değerli olduğunu belirten Tülek, “Daha evvel Covid-19 geçirenler daha uzun müddet korunabiliyordu. Lakin Omicron için bu geçerli değil. Çok kısa müddette oluşan gözetici antikorlar süratle yok oluyor. Bu nedenle aşılama ehemmiyet kazanıyor. Aşılanan bireylerde hastaneye müracaat yüzde 50’den, ağır bakıma yatış ise yüzde 80’den daha az. Bu nedenle her şeyden evvel aşıların tamamlanması gerekiyor” ihtarında bulundu.

Omicron’un çok bulaşıcı olduğunu vurgulayan Tülek, kapalı, kalabalık, toplu ulaşım ve yeterli havalandırılmayan tüm alanlarda maske kullanılmasını önerdi. (HABER MERKEZİ)