RTÜK üyesi Taşçı’dan ‘1 kanalda Kılıçdaroğlu’na karşı 24 kanalda Erdoğan’ tepkisi: Türkiye yayıncılığı açısından utanç verici!

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, seçime 48 saatten az zaman kala Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yalnızca bir televizyona konuk olması, bunun karşılığında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise 24’ten fazla kanalda konuşmasına tepki gösterdi. Taşçı, “Türkiye yayıncılığı açısından utanç verici bir durum” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere 48 saatten az zaman kala 24 farklı kanalda aynı anda canlı yayında konuk olurken, aynı saatlerde Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yalnızca Fox TV yayınında yer aldı. Buna karşın Erdoğan’ın katıldığı yayınlardan yalnızca 4’ü rating sıralamasında ilk 100’e girerken, Kılıçdaroğlu’nun katıldığı yayın ise Erdoğan’ın konuk olduğu programları geride bırakarak 4’üncü sırada yer aldı. 

Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’dan 30 kat fazla izlendiğine dikkat çeken RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, “Bu duruma ilişkin kanuni olarak yasaktır diyebileceğimiz bir tablo yok ancak, RTÜK’ün görevleri arasında, kendi özel yasasıyla yayıncılıkta sağlıklı rekabet ortamının sağlanması da var” dedi. “Türkiye yayıncılığı açısından utanç verici” değerlendirmesinde bulunan Taşçı, şunları söyledi:

“Yayıncılığın getirildiği durumu gözler önüne seriyor”

“AKP medya düzeninin göstergesi”

Yazılı ve görsel yayıncılıkta yüzde 95 oranında medya kontrolünüz altında ama buna rağmen yakınıyorsanız dönüp inşa ettiğiniz bu düzene bakmanız gerekiyor.

Diğer yandan tüm halkın vergileriyle yayın yapan ve apayrı statüsü bulunan TRT’ye baktığımızda da eşitsizlik var. Geride bıraktığımız 41 günlük sürede Erdoğan’a ayrılan süre 48 saat 45 dakika 53 saniye. Kılıçdaroğlu’na TRT Haberde verilen süre 32 dakika 23 saniye. Oysa TRT’nin her yurttaşa eşit mesafede durması gerekiyor. Bu bile aslında bütün kamu yayıncısıyla özel yayıncılarla birlikte tam anlamıyla AKP medya düzeninin inşa edildiğinin göstergesi.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir