Rusya’yı sarsan olay: Dugin’in kızı, içinde bulunduğu aracın patlaması sonucu öldü

Avrasyacı fikirleri veDevlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen siyaset bilimci Aleksandr Dugin, yardımcısı ve basın sekreteri olarak çalışan kızı Darya Dugina ile birlikte cumartesi günü Moskova yakınlarındaki Zaharovo’da gerçekleşen “Gelenek” isimli edebiyat ve müzik şenliğine katıldı. Şenlik programına nazaran Dugin “Gelenek ve Tarih” bahisli bir konferans verdi. 

TurkRus‘un aktardığına nazaran, şenliğin bir öbür iştirakçisi olan kemancı Peter Lundstrem, daha sonra Dugin’in kendi arabası olan araca binerek kızıyla birlikte Moskova’ya binmesi beklenirken, cipi kızına verdiğini ve kendisinin bir diğer araçla Moskova’ya döndüğünü söyledi.

Darya Dugina’nın tek başına bindiği cipte, Zaharova’dan 3 kilometre kadar uzaklaşıp yaklaşık 10 dakika kadar yol aldıktan sonra, 21.30 sularında ana yol üzerinde hareket halindeyken bir patlama oldu. Görgü şahitlerine nazaran, patlamanın tesiriyle araç yol kenarındaki bir binaya çarptı ve alevler içinde yanmaya başladı. 30 yaşındaki Dugina aracın içinde yanarak feci biçimde hayatını kaybetti.

Kısa müddet sonra olay yerine gelen Dugin, başını ellerinin ortasına alarak uzun müddet şok yaşadı.

Rus medyasında yer alan haberlere nazaran patlamaya dair yorumların birçoklarında, “Doğrudan Aleksandr Dugin’i hedefleyen bir suikast teşebbüsünde, babasını aracını kullanan kızının hayatını kaybettiği” değerlendirmesi öne çıkıyor. Olaya ait açılan soruşturmanın sonucu bekleniyor.