Sancar: Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos’ta açıklayacağız

Diyarbakır’da dün partisinin düzenlediği mitinge katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Lideri Mithat Sancar, bugün de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Kürdistan Demokrat Partisi -Türkiye (KDP-T), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Azadî Partisi ve Devrimci Demokratik Kürt Derneği’ni (DDKD) ziyaret etti.

İlk ziyareti DBP’ye yapan Sancar’ı, DBP Eş Genel Lideri Salih Aydeniz karşıladı. Engellemelere ve sıcak havaya karşın dünkü mitinge ağır bir iştirak olduğuna işaret eden Aydeniz “HDP böylece halklara, bayanlara, gençlere umut olmaktadır. Umut olmaya da devam edecektir” dedi.

‘HEDEFİMİZ DEMOKRATİK CUMHURİYET’

Sancar ise Kürt probleminde demokratik tahlil ve barış ile halklara umut olmaya devam ettiklerini söyledi. Tüm Türkiye’de demokratik cumhuriyet maksatları olduğunu lisana getiren Sancar, “Temel misyonumuz yeni bir başlangıcı yaratmak. Amacımız zihniyet ve sistem değişikliği. Bu da lakin geniş ittifaklar ve kapsamlı bir ortak gayret ile mümkün olduğunun da farkındayız. Demokrasi ittifakı ismini verdiğimiz bu ortak gayret birlikteliğini birkaç sütunu var. Biri bizim dışımızdaki 6 sol-sosyalist partiyle oluşturduğumuz kısımdır. Başka inanç kümeleriyle oluşturduğumuz çalışmalarımız devam ediyor. Emek hareketi, bayan hareketi, ekoloji hareketiyle de tıpkı tarafta çalışmalar yürütmekteyiz. Bütün bu güçleri birleştirebilirsek koşullar ne kadar sıkıntı olursa olsun demokratik cumhuriyete giden, koşullar ne kadar sıkıntı olursa olsun yolu açacağımıza inanıyoruz” dedi. Sancar ayrıyeten Türkiye’deki bütün halkların haklarını savunduklarını söz etti.

‘DEMOKRASİ ÇABASI MAKSAT ALINIYOR’

Sancar’ın ziyaretinin ikinci durağı ise KDP-T oldu. Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran, KDP-T’nin Diyarbakır Vilayet Başkanlığı’nda Genel Lider Mehmet Emin Kardaş’la bir ortaya gelen Sancar, Kürtçe başladığı konuşmasını Türkçe sürdürerek, “HDP yönelik baskılar arttıkça sahip çıkma kararlılığı da yükseliyor. Bu akınlarla bir tarafta Kürt halkının iradesi amaç alınırken öte yandan Türkiye’de demokrasi uğraşının en dinamik gücünü etkisiz hale getirme gayesi güdülmektedir. Bu taarruz ve kuşatmalarla en geniş ‘Demokrasi İttifakı’nı oluşturmayı en temel gaye olarak önümüze koyduk” açıklamasını yaptı.

ORTAK ÇALIŞMA 25 AĞUSTOS’TA DUYURULACAK

Konuşmalarında sık sık değindiği ‘Demokrasi İttifakı’nı 25 Ağustos’ta kamuoyuna duyuracaklarını açıklayan Sancar, şunları söyledi: “Kurdi partilerin bir kısmıyla 2018’de başlayan 2019 mahallî seçimlerinde somutlaşan bir ortak çalışmamız var. Bizler demokrasi ittifakı çerçevesinde öbür birliktelikler kurmak için de çalışmalar yürütüyoruz. 7’li masa dediğimiz Türkiye’deki sol sosyalist partilerle ortak çalışmamızı 25 Ağustos’ta kamuoyuna duyuracağız. İnanç kümeleriyle bilhassa Alevi kurumlarıyla direkt ve kurumlar üzerinden tıpkı maksada yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Emek hareketiyle, bayan hareketiyle, ekoloji ve gençlik hareketleriyle de bu ittifakı en geniş noktaya taşımak istiyoruz.”

‘İTTİFAKI GENİŞLETİP, SOMUT HALE GETİRMEK İSTİYORUZ’

Yürüttükleri ittifak görüşmelerini geniş bir çerçevede tutuklarının altını çizen Sancar, şöyle devam etti: “Kurdi partilerle şu ana kadar yürüyen çalışmaları kalıcı bir ittifaka dönüştürmek için de kimi çalışmalarda bulunduk. Bir çerçeve metin oluşturuldu, konferanslar ve çalıştay gerçekleştirildi. Biz artık bunu resmileştirmek istiyoruz bir. İkincisi genişletmek üzere bir değerli amacımız var. Bugüne kadar 6 parti ile yürüyen bu ittifakı olabilecek en geniş etrafa ulaştırmak istiyoruz. Öteki Kurdi partileri de içerecek bir ittifak haline getirmek istiyoruz. Bu bahiste son gelişmeleri, bugün burada kıymetli kardeşim Mehmet Emin Kardaş ile istişare edeceğiz. Başka ziyaret edeceğimiz partilerle de görüş alışverişinde bulunacağız.

Demokratik İttifakı, bizim halkları buluşturma ve halkların eşit, ortak hayatını demokratik temellerde kurma programıdır. Bu nedenle iradelerimizi, görüşlerimizi ve amaçlarımızı buluşturma çalışmalarını bütün süratiyle sürdüreceğiz. Bütün gücümüzle burayı inşa etme faaliyetlerini sürdüreceğiz. Tahminen Kurdi ittifak partileriyle bu devir içinde arzuladığımız süratte görüşmeler yapılmamış olabilir fakat bunu en kısa müddette telafi edeceğiz. Önümüzdeki periyodun ittifakını da buradaki görüşmelerle de somut hale getireceğiz.

‘DİYALOGDAN ÖBÜR YOL YOK’

Bizim için demokrasi ve barış değerlidir. Kürtler ortası problemlerin diyalogla, karşılıklı anlayışla tartışılması hayati kıymettedir. Kürtler bu coğrafyanın en çok ezilen, en uzun müddet baskıya maruz kalan halkıdır. Kürt halkının temsilcilerinin bu kadar ağır baskılar yaşanıyorken ve önümüzdeki periyodun planlarında yeni bir yüzyılı birebir anlayışla sürdürme eforları varken Kurdi siyasi temsilcilerin birbiriyle sıkıntılarını diyalogdan öteki yolla çözme bahtları yoktur. Bu ağır kurallarda problemler ne kadar çetin olursa olsun bu istişare sistemlerini işletmek ve ulusal birlik amaçlarına hakikat herkesin üzerine düşen yapmasını HDP olarak çok kıymetli buluyoruz. Bu mevzuda atılacak her adımın kıymetinin farkındayız. Ziyaretimizin hedefi bu ve bugün KDP Türkiye ile başlayarak başka partilerle tartışacağız.”