SEC Bu Altcoin’e Dava Açtı: Fiyatı Çakıldı!

SEC, 2017 yılındaki ICO’da 16.5 milyon dolar toplayan altcoin projesini suçlu buldu. Düzenleyici, bugün projeye ve kurucularına dava açtığını duyurdu. Haberin ardından ilgili altcoin çift haneli düşüşe geçti.

SEC dosyaları Dragonchain’e karşı 16,5 milyon doları aşan ICO’ya dava açtı

SEC, yasal işlemle bir başka 2017 ICO’sunu daha mercek altına aldı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, 16 Ağustos’ta Dragonchain ve kurucusu John Joseph Roets ile bağlantılı bir dizi şirkete ön satış ve o zamanlar 16.5 milyon dolar getiren ICO için dava açtı. Komisyon, ICO’ya lisanssız bir menkul kıymet teklifi olarak atıfta bulunuyor. Ayrıca kripto paranın para cezası ile birlikte iade edilmesini talep ediyor.

ICO, 2017’de SEC’in Temmuz DAO Raporundan hemen sonra gerçekleşti. SEC, dönüm noktası olan çalışma sonucunda daha fazla ICO’yu olası menkul kıymet teklifleri olarak görecek. SEC, bu tekliflerden bazılarına karşı olaydan beş yıl sonra yasal işlem başlatmaya devam ediyor.

SEC’in iddiaları

SEC, 2017’de Roets, Dragonchain ve Vakfın iki aşamada kayıtsız bir Dragon (DRGN) sunduğunu iddia ediyor:

  1. Ağustos 2017’de bir kripto yatırım kulübünün üyelerine indirimli bir “ön satış” gerçekleşti.
  2. Ekim ve Kasım 2017’de ağırlıklı olarak kripto yatırımcılarına pazarlanan ICO gerçekleşti. 
  3. Bu teklif aracılığıyla, sanıklar ABD de dahil olmak üzere dünya çapında yaklaşık 5.000 yatırımcıdan yaklaşık 14 milyon dolar topladı.

SEC’in şikayetine göre, sanıklar teklifi kripto yatırımcılarına pazarladı. Ayrıca, personeli ve acenteleri, diğer şeylerin yanı sıra DRGN’nin yatırım değeri, fiyatlandırması ve borsalarda “listelenmesi” hakkında kamuoyu önünde tartıştı. Daha sonra, 2019 ve 2022 arasında, Roets, Dragonchain, Vakıf ve TDC’nin, Dragonchain teknolojisini daha da geliştirmek ve pazarlamak için ticari harcamaları karşılamak için yaklaşık 2,5 milyon dolar değerinde DRGN teklif edip sattığı iddia edildi.

SEC’in ABD’nin Washington Batı Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne sunduğu şikayet, sanıkları 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nın 5(a) ve (c) Bölümlerini ihlal etmekle suçluyor.

Duyurunun ardından altcoin fiyatı %15’den fazla değer kaybetti

SEC’in yasal mercek altına aldığı 2017 ICO’larından biri olan Dragonchain DRGN, yazım sırasında serbest düşüşte. DRGN, piyasa değerine göre 843. sıradadır. SEC’in dava dilekçesini yayımlamasının ardından %15’in üzerinde düşüşe geçti. DRGN şu anda 0.02173 dolardan işlem görüyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, yakın bir tarihte bazı altcoin’ler menkul kıymet olarak nitelendirdi.