Sinan Kaloğlu: Ateşten gömlek giydim

Birinci teknik yöneticilik tecrübesini yaşadığı siyah-beyazlı kulübün tesislerinde basın toplantısı düzenleyen Sinan Kaloğlu, “Bu misyona beni layık gören kulübüme teşekkür ederim. Altay kendi kulübüm. Davet geldiği vakit hiçbir menfaatim olmadan, hiç düşünmeden Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki (TFF) misyonumu bırakarak ateşten gömleği giyecek hamaseti gösterdim. ‘Yüzde 1 bile umut varsa kovalayacağım’ dedim. Bu çağrıyı görmezden gelemezdim. Maddiyat konuşmadan direkt teklifi kabul ettim. Bana burada nasıl iş düşerse ben daima vazifeye hazırım” dedi. 

Futbolu bıraktıktan sonra 5 yıl Avrupa’da hem futbol hem lisan eğitimi aldığını anlatan teknik yönetici Kaloğlu, “Bu süreçte Almanca ve İngilizce’yi bitirdim. UEFA B ve A lisanslarını aldım. Fortuna Düsseldorf altyapısında çalıştım. Son olarak TFFde antrenör eğitimcisi olarak vazifeye başladım. Maksadım çok büyük. Futbolculuğumda olduğu üzere antrenörlüğümde de gayem Avrupa çapında bir Türk teknik yönetici olmak” diye konuştu.

Vazifeye geldiğinde güçlü bir fikstürle karşılaştığını belirten Sinan Kaloğlu, “Demoralize olan bir ekip vardı. Oyuncuların modunu yükseltmek kolay olmadı. Biz yeterli uğraş ettik. Ben Altay armasını yere değdirmek istemedim. Altay bizimle en çok koşan 3’üncü kadro oldu. Bu uğraş takdire şayandır” bildirisi verdi.

“HÜCUM SINIRINDA PROBLEM YAŞADIK”

Golcü Paixao’nun takım dışı kalması, Rayan ve Bamba’nın maç eksiği nedeniyle atak sınırında külfet yaşadıklarını belirten teknik yönetici Sinan Kaloğlu, “Ramazan ayında oruç tutması Rayan’ı etkiledi. Bu durum bizi farklı arayışlara itti. Diziliş olarak 3’lüye savunmaya döndüm. Top bizdeyken 3-4-3, 3-5-2 üzere formasyonları yaptık. Top rakipteyken 5-3-2, 5-3-1-1 üzere olduk. Gençlere baht verdik. Ligin en düzgün ekiplerine karşı uğraş ettik. Birinci bölgeden ikinci ve üçüncü bölgeye paslarda lig 6’ncısı olmuşuz. Paslı geçişlerde 21 kadronun olduğu ligde 6’ncı olarak çok düzgün iş yapmışız. Bizi üçüncü bölgedeki oyuncuların eksikliği sonuca götürememiş. Son ana kadar uğraşımızı sürdürmük ancak maalesef olmadı” yorumu yaptı.

“KULÜBÜN İDEOLOJİSİ OLMALI”

Altaylı taraftarlara takviyeleri için teşekkür eden Sinan Kaloğlu, “Onlar ismine da üzülüyoruz. Her kulübün bir ideolojisi, karakteri olması lazım. Gelen oyuncular ve hocalar bilmeli ki kulübün karakteri bu. Doldur-boşalt ile günü birlik başarılarla olmuyor. Mukavelem sürüyor lakin durumum belirli değil. Seneye 1’inci Lig için transfer yasağımız var. Yeni gelecek idare yasağı açacak mı açmayacak mı bilinmeyen. Maksadı yeni gelecek idare belirleyecek. Altay sahipsiz kalmaz. Uygun şeylerin olacağını düşünüyorum. Ben buna inanıyorum” biçiminde konuştu.