Sırp mafyası İstanbul’da hesaplaştı! Suikast için Türk çeteye 1.5 milyon Euro

İstanbul’da öldürülen Sırp organize cürüm örgütü Skaljari’nin elebaşı Jovan Vukotiç suikastıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Rakip çete Kavac’tan suikast için 1.5 milyon Euro alan hata örgütü elebaşı Barış Boyun, adamlarına “Vukotiç’i öldürün” buyruğu verdi.

İstanbul Şişli’de 7 Eylül günü seyir halindeki bir arabaya silahlı hücum düzenledi. Hücumun gayesinde Sırbistan’ın en aktif hata örgütü önderlerinden Jovan Vukotiç vardı. Skaljari çetesinin başkanı Vukotiç, bulunduğu arabaya motosikletle yaklaşan bir tetikçi tarafından dört kurşunla öldürüldü.

Hamile karısı ve 2 yaşındaki oğlunun yanında can veren Vukotiç’in üzerinden Predrag Popoviç ismine düzenlenmiş geçersiz bir pasaport bulundu.

Jovan Vukotiç

İEM Organize Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü grupları Jovan Vukotiç’in vurulduğu sırada yanında olan eşi Maşa Misic’in sözünü aldı. Misic, eşiyle birlikte Ataköy’de kaldıkları adresten yola çıkarak Kuvvetli AVM’ye gittiklerini, Mecidiyeköy viyadüğündeyken yanlarına yanaşan ve üzerinde iki kişinin olduğu motosikletten dört el ateş edildiğini anlattı.

2018 YILINDA HUDUT DIŞI EDİLMİŞ

Misic, 2018’de Türkiye’den hudut dışı edilen kocasının 2021’de İstanbul’a geldiğini de söyledi. Hücumun düzenlendiği aracın sahibinin ise eşinin güvendiği ve bir yere gideceği vakit çağırdığı bir tanıdığı olduğunu belirtti.

8 YILDA 50 KİŞİ ÖLDÜ

Organize Cürümler polisi, Vukotiç ve münasebetlerinin belirlemek için araştırma yaptı. Elde edilen bilgiler Vukotiç’in Sırbistan ve Karadağ’da aktif olan Skaljari çetesinin başkanı olduğunu ortaya koydu. İnterpol’le yazışmalar yapıldı. Skaljari ve rakibi olan Kavac çetesi ortasında 2014’ten beri kanlı hesaplaşmalar yaşandığı öğrenildi.

Kavac ve Skaljari ortasında uyuşturucu kaynaklı arbedede son 8 yıl içerisinden 50’ye yakın kişinin öldürüldüğü bilgisine ulaşıldı. Kanlı hesaplaşmanın İspanya’da yakalatılan 300 kilo kokainden kaynaklandığı öne sürüldü.

Vukotiç’in çete savaşlarının kurbanı olduğunu kıymetlendiren polis takımları, saldırganın belirlenmesi için günlerce güvenlik kameralarını inceledi. Vurulduğu aracı da inceleyen polis enteresan bulgular elde etti. Araçta ikisi arabanın altında, biri bagajda üç GPS temaslı takip aygıtı bulundu. Organize Hatalar ve İstihbarat Şube polisleri, atağın kestirim edilenden daha planlı olduğunu tespit etti.

200 KAMERA 1700 SAAT İNCELENDİ

Motosikletli şüphelilerin taarruz yerine geldiği ve olay yerinden kaçtıkları güzergâhta 200’den fazla kamera imgesi toplandı. Yaklaşık 1700 saat manzara izleyen polis enteresan bir ayrıntısı fark etti.

Vukotiç’in İzmir plakalı bir araçla izlendiği anlaşıldı. Ataköy’den itibaren Vukotiç’in aracının 2-3 dakika gerisinde kalan arabada bir bayan bir de erkek olduğu tespit edildi. Araçtaki şüphelilerin kimlikleri belirlendi.

CAMGÖZ’ÜN ADAMI ÇIKTI

Şüphelilerden birinin Furkan Y. yanındaki bayanın ise Elanur T. olduğu tespit edildi. Furkan Y.’nin İzmir merkezli kabahat örgütü başkanı Binalı Camgöz’ün adamı olduğu argüman edildi. Firari olan ve Interpol aracılığıyla Karadağ’da yakalatılan Camgöz’ün adamı Furkan Y. takibe alınırken, silahlı saldırıyı düzenleyen şüphelinin ise Emircan S. olduğu tespit edildi.

Radoje Zivkovic

12 KUŞKULU BELİRLENDİ

Polis grupları Furkan Y. ile tetikçi ortasında irtibatı belirledi. Şüphelilerin atak sonrasında bir ortaya geldikleri öne sürüldü. Ayrıyeten kuşkulu Furkan Y.’nin Karadağ kökenli iki şahısla de irtibatlı olduğu sav edildi. O iki ismin ise Kavac çetesi yöneticileri Radoje Zivkovic ile Zdravko Perunovıc’in olduğu belirlendi. Elde edilen bilgilerin akabinde, polis olaya karıştığından şüphelenilen sekiz kuşkulu daha tespit etti.

Zdravko Perunovıc

GÜRCİSTAN’A KAÇACAKTI

Araştırmalar devam ederken, olayın kilit ismi Furkan Y.’nin Artvin Hopa’dan Gürcistan’a geçmeyi planladığı bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine operasyon kararı alındı. İstanbul, İzmir, Zonguldak, Alanya ve Artvin’de eş vakitli operasyon düzenledi. Baskında, Kavac çetesinin kıymetli isimleri olan Karadağ kökenli Rodoje Z., Zdravko P., tetikçi Emircan S., saldırıyı organize ettiği sav edilen Furkan Y. ile kız arkadaşı Elanur T.’nin de ortalarında bulunduğu 12 kuşkulu yakalandı.

İNFAZ İÇİN 1.5 MİLYON EURO

Şüpheliler emniyette sorgulanırken, cinayeti Kavaka çete yöneticileri Rodoje Z. ve Zdravko P’nin azmettirdiği öne sürüldü. Argümana nazaran 2 isim Vukotiç’in öldürülmesi için Binali Camgöz’ün elebaşı olduğu cürüm örgütüne 1.5 milyon Euro verdi. İnfaz muahedesinin akabinde Furkan Y. kız arkadaşı ve Erdi E. ile 4 ay evvel İstanbul’a geldi. İnterpol aracılığıyla İtalya’da tutuklatılan firari kabahat örgütü elebaşı Barış Boyun’un adamları ile görüşme yapılarak infaz ihalesi bu guruba verildi. Motosikletli infaz timleri olduğu öne sürülen Boyun’un adamları taarruz talimatı üzerine Vukotiç’i öldürdüğü öne sürüldü.

Barış Boyun

BARIŞ BOYUN İTALYA’DA YAKALANDI

Türk İnterpol’ünün çalışmaları sonucunda Gürcistan İnterpol’ü tarafından yakalanıp akabinde Gürcistan’da isimli denetim ile özgür bırakılan Barış Boyun, 3 Ağustos 2022 tarihinde İtalya’nın Rimini kentinde giriş yaptığı otelde yakalanmıştı. İstanbul’da birçok silahlı akın, mala ziyan verme ve yağma hareketlerini gerçekleştirdiği öne sürülen Barış Boyun, Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol-Europol Daire Başkanlığınca yapılan çalışmalar sonucunda hakkında kırmızı bülten çıkartılarak yakalandığı İtalya’da tutuklandı.

Bilal Camgöz

CAMGÖZ DE KARADAĞ’DA YAKALANDI

İzmir’de birçok yaralama, tehdit, yağma, işyerine ziyan verme, cinayet cürümlerinden aranan ve “Deniz” ismiyle de bilinen Binali Camgöz, Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol-Europol Daire Başkanlığının çalışmaları sonucunda Karadağ’da yakalandı. Yasadışı yollarla kaçtığı Gürcistan’da düzmece kimlik çıkartan ve bu kimlikle Balkan ülkelerine geçtiği belirlenen Camgöz için Türk İnterpol’ü kırmızı bülten çıkartarak 6 Temmuz 2022 tarihinde yakalanmasını sağladı. Camgöz, Türkiye’ye iadesi tamamlanana kadar Karadağ’da tutuklu bulunuyor.