Sünnet faciası: 4 yaşındaki çocuğun cinsel organı kesildi

Kahramanmaraş’ta yaşayan aile, geçen yıl eylül ayında iki oğlunu sünnet ettirmek istedi. Etraftakilerin tavsiyesiyle konuta bir ‘sünnetçi’ çağrıldı. Teze nazaran uzman olmayan sünnetçi tarafından yapıldığı öne sürülen süreç sırasında 4 yaşındaki A. E. K.’nin cinsel organı kesildi.

Küçük çocuk acı içinde bağırmaya başlayınca aile üyeleri de durumun farkına vardı, bir anda kanlar içinde kalan çocuk, yakınları tarafından Kahramanmaraş’ta hastaneye götürüldü. İki kardeş için sünnet düğünü planları yapan aile bir anda kabusu yaşadı.

Operasyon geçiren çocuk, bir müddet yaşadığı kentte tedavi gördü. Akabinde küçük çocuk, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Burada cinsel organı kesilen çocuk için gerekli incelemeler yapılırken dudak iç duvarından bir doku alınarak bölgeye nakledilmesi kararlaştırıldı.

‘SÜNNETÇİ’YE DAVA AÇTILAR

Yapılan kuvvetli operasyonda dudak iç duvarından alınan doku bölgeye nakledildi. Operasyonu yapan tabiplerden Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kısmından Doç. Dr. Süleyman Çelebi ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Özgür Kuzdan, sünnet sürecinin cerrahi bir operasyon olduğuna dikkat çekerek uzman bireyler tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, yanlış uygulamaların hayat uzunluğu tesirini sürdüren yıkımlara neden olduğunu söz ederken, ailenin süreci gerçekleştiren şahsa dava açtığı öğrenildi.

“ÇAĞIRDIĞIMIZ KİŞİ HEKİM DEĞİLDİ”

Şu an 5 yaşında olan A.E.K.’nin annesi N.K. yaşadıkları şiddetli süreci anlatarak, “Bizim çağırdığımız kişi tabip değildi, evvelden dedeleri hekimmiş. Süreç sırasında kayınbabam görmüş, ‘kesme’ demiş adam kesmiş. Kayın babam durumu anlamış, acile koşturduk. Hemen ameliyata aldılar, idrarını yapamadı, Kahramanmaraş’ta tekrar ameliyat oldu. Şu an oğlum yeterli, Allah’a şükür sıhhatine kavuştu lakin kimse konutta yapmasın diyorum” formunda konuştu.

“DUDAK İÇ DUVARINDAN BİR DOKU ALARAK PENİSİ OLUŞTURDUK”

Penisinin duvarından tama yakın kısmının kesilmiş olduğunu ve cinsel organın ziyan gördüğünü söyleyen Çelebi, “Birisinin tavsiyesiyle bir sünnetçiye ulaşılıyor, konuta sünnetçi geliyor.  Yalnızca sünnet değil penis de kesildiği için orada üniversitelerde çeşitli ameliyatlara giriyor. Penis gövdesinden ziyan gördüğü içinde ağız mukozasından dudak iç duvarından bir doku alarak penisin etli dokusu oluşturduk. Olağan bir penis dokusu elde ettik. İşeme kanalını da düzelttik” dedi.

“SÜNNET KOLAY BİR SÜREÇ ÜZERE GÖRÜNMEMELİ”

Nakledilen dokunun tuttuğunu ve şu an her şeyin yolunda gittiğini söyleyen Süleyman Çelebi “İstediğimiz sonucu elde ettik üzere ancak şu da gerçek ki nakledilen hiçbir organ yahut doku kendi özgün organı üzere olmaz. Ergenlik sürecini yaşayacak lakin kozmetik, dış imaj olarak düzeltmeler gerekebilir. Sünnet kolay bir süreç üzere görülmemeli. Geldiği vilayette 3 ameliyat, tarafımızca bir nakil cerrahisi. Çocuğun şahsî gelişimine nazaran tertip yapılması gereken bir işlem” biçiminde konuştu.

“BU BİR SÜNNET FACİASI”

Çelebi, “Bu bir sünnet faciası muhakkak, illa çabucak düğün var, şu, bu var diyerek bu işi erkene alıp bu üzere travmalar yaşamak yerine, gerekirse 1-2 yıl ertelenip daha yeterli kaidelerde yapılması daha yanlışsız olur. Bu işlerin kesinlikle güzel ellerde, genel anestezi altında olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Olayın sünnet sürecinin kolay bir operasyon olarak görülmemesi gerektiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Özgür Kuzdan, hasta geldiğinde organın başının büsbütün yok olup içeri gömüldüğünü ve idrar deliğinin kapandığını söyledi.

“KIRSALDA EHLİYETSİZ ELLERE TESLİM EDİLİYOR”

Kuzdan, süreç ile ilgili şu biçimde konuştu: