Teknoloji cahili hırsızlar yakayı ele verdi

Diyarbakır’ın Şanlıurfa karayolu üzerindeki özel bir GSM şirketine ait baz istasyonuna ait jeneratör çalındı. Baz istasyonundan sorumlu Mustafa M. polise başvuru yaparak gece jeneratörün sökülerek hırsızlarca çalındığına dair şikâyetçi olunca polis önce olay yeri ve çevresinde keşif ve inceleme yaptı. Ardından istasyonun bulunduğu alanda bekçilik yapan Ferhat A.’nın ifadesini aldı.

FİRMA ÇALIŞANI OLDUĞUNU ÖLÇÜM YAPACAĞINI SÖYLEDİ

Bekçi ifadesinde, hırsızlığın yaşandığı günün gecesi bir aracın BOTAŞ’a ait Petrol Boru Hattı yakınından geçen stabilize yola girdiğini fark ettiğini belirterek, “Aracı hemen durdurdum ve araç içerisinde 3 kişiye kim olduklarını ve burada ne aradıklarını sordum. Üçünden de şüphelendiğim için kimliklerini sordum. Şoför koltuğunda oturan kişiden kimliğini vermesini istediğimde bana ilgili firmanın çalışanı olduklarını ve baz istasyonunda bazı ölçüm ve kontrol için geldiklerini söyledi. Sonra da başka bir yola saparak bölgeden hızla uzaklaştılar” dedi.

SİNYAL BAZ BİLGİSİ VE ARAÇ GPS CİHAZIYLA YAKALANDILAR

Bu bilgi üzerine aynı baz istasyonunda jeneratörün çalındığı gün ve saate ilişkin sinyal baz bilgisi kayıtlarına bakıldı. Baz bilgilerinden yola çıkan polis bekçinin ifadesinde belirttiği 3 ayrı cep telefonu numarasının aynı gün ve saatte aynı baz istasyonundan sinyal aldığı belirlendi.

Kullandıkları aracın plakası da tespit edilince hırsızlar Ahmet Yusuf E, Ferit Ç ile Yalçın G. polis tarafından kıskıvrak yakalandı. Yakalanan şüpheliler,  olay yerine gitmediklerini, jeneratör çalmadıklarını iddia ederek suçlamaları kabul etmediler.

Şüphelilerin kullandığı araçta araç takip sistemi olan GSP yer konumlayıcı olduğu da belirlenince kullandıkları aracın da aynı baz istasyonun bulunduğu yerde olduğu belirlendi.

TUVALET YALANI TUTMADI DAVA AÇILDI

Zanlıların içinde bulundukları 34 ECK 725 plakalı araç ile GSM şirketine ait baz istasyonuna geldikleri, aracın burada bir süre çalışır vaziyette park halinde durduktan sonra tekrar şehir merkezine doğru hareket ettiği GPS hareketlerinden tespit edildi.

Sanıklar bu tespit üzerine bu kez ifadelerinde, “Çok sıkışmıştık, tenha bir yerde tuvalet ihtiyacımızı gidermek için durduk, meğer durduğumuz yer de baz istasyonunun olduğu yermiş” deseler de tutuklanmadan kurtulamadılar.

3 zanlı çıkarıldıkları nöbetçi Sulh Ceza Sorgu Hakimliğince tutuklandıktan sonra haklarında, “Kilitli halde muhafaza altında bulunan eşyayı gece vakti çalmak” suçundan Asliye Ceza Mahkemesine dava açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx