TikTok’tan Daha Hızlı Parlayıp Sönen Clubhouse’un Rakibi Spotify Live Uygulaması da Kapatılıyor

Canlı ses uygulaması Spotify Live, Spotify tarafından kapatılıyor. Bir dönemin popüler uygulaması Clubhouse’a benzerliği ile ses getiren Spotify Live kullanıcılarına veda ediyor. Davetiye ile katılma imkanı tanıyan Clubhouse uygulaması da TikTok’tan daha hızlı parlamasına rağmen hızlıca sönüvermişti.

Hatırlar mısınız, bir Clubhouse uygulaması vardı…

Pandemi dönemi evde kaldığımız zamanlarda popüler olan canlı ses uygulamalarını Clubhouse ile tanımıştık.

Öyle ki diğer sosyal medya uygulamalarında biri bize davetiye atsın, diye beklemiştik…

Clubhouse’a rakip olabilecek diğer uygulamalar moda olmuştu. Bunlardan birisi de Spotify Live idi.

Spotify Live, eskiden Spotify Greenroom olarak bilinen bir bağımsız canlı ses uygulamasıydı. Spotify’ın 2021’de Betty Labs’ı 62 milyon dolara satın almasından sonra adı değişmişti.

Spotify, anlaşmaya imza attıktan sonra girişimin Locker Room uygulamasının adını Spotify Greenroom yapmıştı.

Spotify Live uygulamasının bazı işlevleri Spotify uygulamasına da entegre edildi.

Spotify Live uygulaması içerik üreticilerinin ve abonelerin Spotify uygulamasında duyabileceği konuşmaları düzenleyebileceği bir yerdi.

Ancak bir Spotify sözcüsü, Spotify kullanıcılarının canlı sesle nasıl etkileşime girdiğine dair bir süre deneyip öğrendikten sonra uygulamayı kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

Spotify sözcüsü Music Ally‘ye “Spotify kullanıcılarının canlı sesle nasıl etkileşime girdiğine dair bir süre deneyip öğrendikten sonra Spotify Live uygulamasını kullanımdan kaldırma kararı aldık” Spotify ekosisteminde canlı hayran-yaratıcı etkileşimleri için bir gelecek olduğuna inanıyoruz ancak, öğrendiklerimize göre, artık bağımsız bir uygulama olarak mantıklı değil. Sanatçılar ve hayranlar arasındaki canlı etkileşimleri kolaylaştırmak için ileriye doğru keşfetmeye devam edeceğimiz ‘dinleme partileri’nin sanatçı odaklı kullanım durumunda umut verici sonuçlar gördük’ diye konuştu.

Aynı zamanda birçok canlı ses uygulamasının daha sonlandığını hatırlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir