Türkiye A Ulusal Bayan Güreş Kadrosu, Sırbistan’da tarih yazmayı hedefliyor

Dünya Güreş Şampiyonası’nda mindere çıkacak ulusal sportmenler, son hazırlıklarını yapıyor. Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Efrahim Kahraman:”Türk halkı şampiyonu, İstiklal Marşı okutmasını sever. Biz de İstiklal Marşı’mızı okutmak için elimizden gelen uğraşı göstereceğiz” dedi.

Türkiye A Ulusal Bayan Güreş Ekibi, 10-18 Eylül’de Sırbistan’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda tepede yer almayı hedefliyor. Bayan ulusal güreşçiler, başşehir Belgrad’daki tertip için Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Eğitim Tesisleri’nde sürdürdüğü kampın son günlerinde de idmanlarla ter döküyor.

A Ulusal Bayan Güreş Grubu Teknik Yöneticisi Efrahim Kahraman, açıklamasında, çok ağır bir sene geçirdiklerini ve bu yıl içerisindeki sekizinci kampı yaptıklarını söyledi. Bir evvelki kampta Kazakistan ve Azerbaycan ile 5. İslami Dayanışma Oyunları’na hazırlandıklarını hatırlatan Kahraman, bu kampta da Azerbaycan, Moldova ve Bulgaristan ile çalıştıkları bilgisini verdi.

“KADIN GÜREŞİNDE KELAM SAHİBİ OLDUK”

Dünya şampiyonalarına daha evvel tekraren katılmış olmalarına karşın bu tertibin kolay olmayacağını belirten Kahraman, ülkelerin olimpiyatlardan evvel sıklet arayışında olmasının da Dünya Şampiyonası’nı etkileyeceğini kaydetti.

Milli grubun gayret edeceği 10 sıkletten 7’sinde genç atletlerinin bulunduğuna dikkati çeken Kahraman, yeterli çalıştıklarını ve savlı olduklarını lisana getirerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İki hafta ortayla Bulgaristan’da düzenlenen 23 Yaş Altı Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ve Macaristan’da gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grup halinde şampiyonluğa ulaştık. Devamında Akdeniz Oyunları’nda 3 şampiyon ve 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda 2 şampiyon çıkararak bayan güreşinde kelam sahibi olduk. Türk halkı şampiyonu, İstiklal Marşı okutmasını sever. Biz de İstiklal Marşı’mızı okutmak için elimizden gelen çabası göstereceğiz. Sonuna kadar savaşacağız inşallah. Türk halkının dualarıyla bizlere takviye verdiğini biliyoruz. Atletler mindere çıktıktan sonra ekran başında bizlerle birlikte olduklarını biliyoruz.”

“YASEMİN ADAR YİĞİT BAYAN GÜREŞİNİN YAŞAYAN EFSANESİ”

Kahraman, ulusal sportmen Yasemin Adar Yiğit’in mindere ikinci dünya şampiyonluğu için çıkacağını vurgulayarak “Kadın güreşinde tekraren tarih yazan bir atletimiz var. Yasemin Adar Yiğit, bayan güreşinin yaşayan efsanesi. Bir dünya şampiyonluğu ve ikinciliği var. Beş Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği var. Buse Tosun Çavuşoğlu, 2021’de dünya üçüncüsü oldu. 23 yaş altında Avrupa ve dünya şampiyonluğu var. Buse’den de beklentimiz büyük. Genç atletlerimizden da sürprizler bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Kadın güreşinde beş yıldır teknik yöneticilik yaptığını ve bu süreçte tekraren tarih yazdıklarını belirten Kahraman, takımın gücünü en çok yükselten şeyin muvaffakiyet olduğunu tabir etti.

(AA)