Türkiye bunu da gördün! Trabzon’da bekçiyi ısıran köpek gözaltına alındı

Olay, 13 Ağustos’ta gece saatlerinde Çarşı Mahallesi’nde meydana geldi. Gece devriyesine çıkan 4 bekçi ile sokakta oturan Doğukan Ç. (22), Emirhan Ç. (20) ve Murat C. (18) ortasında ‘laf atma’ sorunu nedeniyle çıkan tartışma, kısa müddette büyüyerek arbedeye dönüştü. Etraftaki ‘kurt melezi’ cinsi sahipsiz köpek, argümana nazaran biber gazlı müdahalede bulunan bekçilerden birini bacağından ısırdı. Destek grupların de gelmesiyle 3 genç, ‘görevli memura mukavemet’ hatasından gözaltına alındı. Köpek de götürüldüğü ilçe emniyet müdürlüğünün bahçesine bağlandı.

‘SİLAH’ SAYILAN KÖPEK BARINAĞA YERLEŞTİRİLDİ

Bekçilerin şikâyetiyle açılan soruşturmada, gençlerin komut verdiği gerekçesiyle ‘silah’ olarak nitelendirilip, 2 gün müşahede altında bekletilen ve uyutulacağı argüman edilen köpek için Trabzon Hayvanları Muhafaza ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) harekete geçti. Emniyetteki görüşmeler sonucu dernek tarafından alınan köpek, barınağa yerleştirildi. Şüpheliler, sözleri sonrası özgür kalırken, yaralı bekçinin ise sıhhat durumunun yeterli olduğu belirtildi. Hengameye karışanlar, olayda yanlış anlaşılma olduğunu ve kendilerine ilişkin olmadığını belirtikleri köpeğin hatasız olduğunu savundu.

‘KÖPEK 2 GÜN MÜHLETLE BAĞLANDI’

TRAHAYKO Lideri Lütfiye Tüzün Kurban, “Çocuklar bize ulaşıp, köpeğin uyutulacağını söyledi. Köpeği gidip gördük. Saldırgan değil, tahminimce köpek oradaki kaostan etkilendi. Köpek çok âlâ huylu. Saldırganlığı insanların yetiştirmesine bağlıdır. Biz bu köpeğin araştırmasını yaptık. O civarda olan şahıslar köpeğin saldırgan olduğunu söylemedi. Sanırım içgüdüsel bir davranışla sevdiği insanı müdafaa hedefiyle ısırmış olabilir. Köpek artık belediyeye teslim edilerek barınağa gönderildi” dedi.

‘OLAYIN BEDELİNİ KÖPEK ÖDEDİ’

Sokak köpeğinin sahipsiz olması nedeniyle ‘silah’ sayılmaması gerektiğini belirten Kurban, “Bu hayvan sokak köpeği. Ona bakan, yemek veren biri ziyan gördüğü anda köpek müdahale edebilir. Olayda biber gazı da kullanılmış, çok sayıda kişi birbirine girmiş. Köpek panik yaparak saldırabilir. Bu olayda iki taraf birbiriyle arbede ediyor, fatura köpeğe biçiliyor. Köpek sahipli olsaydı çocuklar da ona komut verseydi o vakit silah yerine geçerdi ancak bu köpek sahipsiz. Olayda en suçsuzu, temizi köpek fakat bunun bedelini birinci evvel köpek ödedi. Veterinerler bunu incelesin, rehabilitasyon altında tutsunlar, saldırgan mı değil mi rapor hazırlasınlar. Biz de sahiplendirelim” diye konuştu.

‘KÖPEĞİN HİÇBİR HATASI YOK’

Olay gecesi hengameye karışanlardan Emirhan Ç. de köpeğe komut vermediklerini savunarak, “Köpeğe bizim komut verdiğimizi söyledikleri için köpek ‘silah’ yerine geçti. Köpek bizim değil ve hatasız. Köpek, sokak köpeği, kimliği yok. Biz esasen bütün köpekleri besliyoruz. ‘Isırdı’ diye yalnızca bu köpeği aldılar. Hafta sonu olması nedeniyle 2 gün karakol önünde tutuldu. Suyunu yemeğini biz götürdük. Olay bizim olayımız, köpeğin hiçbir cürmü yok” dedi.