Uzman ve başöğretmenlik eğitimi programı müracaat sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye’de birinci kere düzenlenecek Öğretmenlik Meslek Basamakları Eğitimi‘nin başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Buna nazaran, yazılı imtihan için 26 Eylül-3 Ekim’de müracaat yapılabilecek. Öğretmenlik Meslek Basamakları İmtihanı 19 Kasım’da 81 vilayette gerçekleştirilecek. İmtihan sonuçları, 12 Aralık’ta duyurulacak.

Öğretmenlerin almaya hak kazanacakları sertifikalar, 4 Ocak 2023’te düzenlenecek. Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı alan öğretmenler, 15 Ocak 2023’ten itibaren bu unvanlar için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılacak.

Uzman Öğretmenlik Eğitim Programı’na, yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle adaylık dahil öğretmenlikte 10 yıl hizmeti bulunanlar müracaat edebilecek. Başöğretmenlik Eğitim Programı’na ise yazılı imtihana müracaat tarihinin son günü prestijiyle uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti olanlar başvurabilecek.

Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında öğretmen ve uzman öğretmen olarak vazife yapanlardan Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı’na müracaatta bulunanların kuralları taşıyıp taşımadıkları, Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Meslek Basamakları Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan vilayet komitelerince pahalandırılacak.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları için müracaatta bulunacaklarda aranan kurallardan biri olan mesleksel gelişim çalışmaları, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında misyonlu tüm branş ve alan öğretmenlerinin, her bir alandaki vazifelerden en az birini yapabilecekleri formda “Eğitim Öğretim ve Rehberlik Çalışmaları”, “Yönetime İştirak Çalışmaları” ve “Araştırma Geliştirme Çalışmaları” olmak üzere üç alan olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumları ve özel öğretim kurumlarında vazife yapan öğretmen ve uzman öğretmenlerden, uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı için müracaatta bulunacakların mesleksel gelişim çalışmalarını tamamlayabilmeleri için üç çalışma alanının en az ikisinden birer çalışma yapmaları gerekecek.