Vikingler de toplumsal statü için kürk kullanıyormuş

Bir araştırma, yüksek rütbeli Danimarkalı Vikinglerin, toplumsal statülerini göstermek için, günümüzdeki tasarım kıyafetlere benzeri halde, kunduz kürkleri giydiğini buldu.

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, kemirgen kürkünün 10. yüzyılda zenginlik sembolü ve kıymetli bir ticaret unsuru olduğunu belirlediler.

Bunun nedeni ise, kunduzların Danimarka’ya mahsus olmaması ve bu nedenle lüks bir eşya olarak görülmesidir.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, yüksek statülü mezarlarda bırakılan hayvan kalıntılarının tahlili, Vikinglerin gelincik ve sincap postlarından yapılmış giysiler de giydiklerini gösterdi.

SOSYAL STATÜ GÖSTERGESİ

Çalışmanın başındaki isim Dr. Luise Ørsted Brandt, “Viking Çağında egzotik kürk giymek, günümüz dünyasındaki en son modaya emsal halde, neredeyse katiyetle zenginlik ve toplumsal statünün bariz bir görsel sözüydü.”

“Bu çalışma, kunduz kürkü ticareti ve kullanımının direkt ispatını sağlamak için seçkin Danimarka Viking mezarlarında korunan antik proteinleri kullandı” dedi.

Yeni çalışma için, Dr. Brandt ve meslektaşları, 10. yüzyıl Danimarka’sında toplumun zirvesinden altı Viking mezarını döşemek için kullanılan hayvan kalıntılarını tahlil ettiler.

Plos One’da yayınlanan bulgular, kürkün, Viking Çağı boyunca bir zenginlik sembolü olduğu fikrini destekliyor.