1 Ocak’ta uygulanmaya başlanacak üç yenilik

Konut kiralamalarına “Airbnb” düzenlemesi

1 Ocak 2024’ten itibaren, turizm amaçlı konut kiralamaları için izin belgesi alınması zorunlu olacak. İzin belgesi olmadan konutlarını kiraya verenlere, her bir konut için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak. İzin belgesi almak için 15 gün süre verilecek. Süre sonunda izin belgesi almadan kiralama yapanlara ise 500 bin TL idari para cezası kesilecek.

Bu düzenlemeyle, kayıt dışılığın önüne geçilmesi ve turizm sektörünün daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi hedefleniyor.

Fiyat listeleri giriş kapısında yer alacak

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelikle, 1 Ocak 2024’ten itibaren lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinde fiyat listeleri giriş kapısına ve masalara asılması zorunlu olacak.

Bu düzenlemeyle, tüketicilerin fiyatlar hakkında daha şeffaf bir şekilde bilgi sahibi olması hedefleniyor.

IMEI numaralarının kayıt düzenlemesi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan düzenlemeyle, 1 Ocak 2024’ten itibaren ithal veya imal edilen ya da yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt işlemleri zorunlu olacak.

IMEI numaralarının kayıt işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK’nın sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek.

Ayrıca, IMEI numaraları, BTK’nın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024’ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda kullanıma kapatılacak.

Bu düzenlemeyle, kaçak cep telefonlarının kullanımının önüne geçilmesi ve tüketicilerin korunması hedefleniyor.

Sonuç olarak, 1 Ocak 2024’te hayatımıza girecek yenilikler, kayıt dışılığın önlenmesi, tüketicilerin korunması ve sektörlerin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesi gibi hedefleri ön plana çıkarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx