ABD Borçlarını Ödeyemiyor! Borç Limitini Zorlayan Ülke Temerrüde Düşme Riski İle Karşı Karşıya

Ocak ayında toplam 31.4 trilyon dolara ulaşan borçla dünyanın en büyük iki ekonomisinden biri olan ABD, zor günler geçiriyor. Siyasi alanda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki kutuplaşmanın anlaşmaya varmayı çıkmaza soktuğu bu günlerde ABD temerrüde düşme riski ile karşı karşıya. İşte detaylar… ?

Kaynak: https://www.cfr.org/backgrounder/what…

Amerika Birleşik Devletleri son günlerde borç limiti açısından çalkantılı bir dönemden geçiyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlanma miktarına sınır koyan bir olgu. Bu bağlamda Ocak 2023 yılında toplam ulusal borç 31.4 trilyon dolara çıkarak borç limitine ulaşmış durumda. Sorunu çözmek ise siyasi çatışmaların gölgesinde yavaş ilerliyor.

Borç limitini aşmak veya ulaşmak ise ABD hükümetini temerrüde düşme riskiyle baş başa bırakıyor.

Bir başka deyişle ülke borç yükümlülüklerini yerine getirememe ihtimaliyle karşı karşıya. ABD Başkanı Joe Biden, konu hakkında Kongre üyeleriyle görüşerek limiti artırma yönünde ilerlemek istese de Cumhuriyetçi politikacılar bu çözüme sıcak bakmıyor.

Örneğin Ocak ayında çoğunluk partisi lideri Kevin McCarthy borç limitini artırmak yerine nerede fazla harcama yapıldığını tespit etmek gerektiğini dile getirmişti.

Hatta Twitter hesabında şu ifadeleri kullanmıştı:

‘Çocuğunuza kredi kartı verirseniz ve o da sürekli limiti aşarsa yapacağınız şey limiti artırmak olmaz. Onu karşınıza alıp nerede fazla harcama yaptığını çözerek bu davranışını değiştirmek isterseniz. Federal hükümetin yapması gereken şey de tam olarak bu.’

Buna rağmen borç limiti görüşmeleri devam ederken Joe Biden, Salı günü yapılan görüşmenin oldukça verimli geçtiğini dile getirdi.

ABD Başkanı ayrıca ülkenin temerrüde düşmeden bu krizi atlatacağından emin olduğunu belirtirken borç limitini aşmanın halka ve ülkeye getireceği zararın farkında olduğunun altını çizdi.

Temerrüde düşmesi halinde ise ABD’nin kredi notunda düşüş gerçekleşeceği gibi bu durum piyasaları kötü etkileyerek ekonomik durgunluğa sebep olabilir.

Yine de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen görüşmeler esnasında olumlu gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz. Kongre’deki kutuplaşmaya rağmen Wall Street liderlerinin de temasları yoğunlaştırmasıyla Pazar günü anlaşmaya varılmasının mümkün olduğu söyleniyor.

Son tarihin 1 Haziran olduğu bilinirken anlaşmaya varılamama halinde geçici erteleme veya özellikle Demokrat üyelerin desteklediği tahliye dilekçesi girişimi de söz konusu olabilir.

Hangi senaryonun gerçekleşeceği şimdilik belirsiz olsa da hükümetin federal faturaları karşılayamayarak temmerrüde düşmesi durumunda birçok alanda sorun çıkacağı aşikar. Özellikle bu durum dış borçların da ödenememesine neden olursa dış politikada zaten gergin olan ilişkilerin daha da sıkıntılı bir hal alması mümkün.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir