Alman basınının manşetinde Atatürk var

Deniz Gezginci

Berliner Zeitung, Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykelinin Berlin’e geri döndüğünü duyurduğu haberde; “Perşembe akşamı Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı’nın balmumu replikası, Madame Tussauds Unter den Linden balmumu heykel salonunda sergilendi.

Yapılan açıklamaya göre, heykel 2008’de açılış serisinin bir parçasıydı. İki yıl sonra, önce Londra daha sonra İstanbul’da sergilendi. Yıllar süren ayrılıktan sonra Atatürk, balmumu heykeli ile Berlin’e geri dönüyor ve burada kalıcı olarak kalacak”

Balmumu heykelinin Berlin’de sergileneceği Türkiye’nin Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı ve Türk Çalışma Bakanlığı eski Uluslararası Göçten Sorumlu Devlet Sekreter Yardımcısı Metin Erdoğan tarafından duyuruldu. Okan Şanlı yaptığı açıklamada; “Mustafa Kemal Atatürk’ün Madame Tussauds Berlin’deki balmumu heykeli, onun mirasının sembolik bir kanıtıdır.

Heykelin Berlin’de sergilenecek olması Türk topluluğu ile Alman toplumu arasındaki bağları güçlendirmeye katkıda bulunacaktır” dedi.

Ayrıca Berliner Zeitung haberinde şu satırlara yer verdi; “29 Ekim’de Türkiye’de Cumhuriyet’in yüzüncü yılı kutlandı. Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu’ndan türemiş laik bir devlet. Atatürk, Millî Mücadele’nin öncüsüydü”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx