İlk kez bir süpernova insan desteği olmadan keşfedildi

Gökbilimcilerin uzun gözlem ve araştırma süreçleri sonrası gerçekleştirdikleri süpernova keşfi, artık tamamen insansız olarak yapılabiliyor. Ekip tarafından gelliştirilen yeni sistem, gökyüzünde süpernova keşfini insan desteğine ihtiyaç duymadan yapıyor, sonuçları analiz ediyor ve verileri paylaşıyor.

Webtekno’da yer alan habere göre BTSbot isimli bu yeni sistem, 16 binden fazla kaynaktan elde edilen bir milyondan fazla görüntü kullanılarak eğitildi. Ardından test edilen ve elde ettiği veriler doğrulanan BTSbot, artık gökbilimciler tarafından aktif şekilde kullanılacak.

YAPAY ZEKANIN İLK SÜPERONOVASI

BTSbot, Kaliforniya’da bulunan ve her iki günde bir kuzey gökyüzünü tarayan robotik bir kamera olan Zwicky Transient Facility’den (ZTF) alınan verilerde SN2023tyk adlı yeni keşfedilen süpernovayı tespit etti.

ZTF, 3 Ekim’de gece gökyüzündeki kozmik patlamayı görüntüledi ve BTSbot verileri gerçek zamanlı olarak incelemeye başladı. Ardından 5 Ekim’de ZTF’nin verilerindeki süpernovayı buldu. Diğer robotik cihazlarla iletişim kurduktan sonra BTSbot keşfi doğrulayabildi ve olayı bir Tip Ia süpernova olarak değerlendiren rapor, 7 Ekim’de paylaşıldı.

Eğer BTSbot olmasaydı, ZTF’den gelen verilerde yer alan kozmik patlama bildirimi gökbilimciler tarafından incelenecek, ardından kontrolleri sağlanacak ve veriler analiz edilerek bir sonuca varılacak; sınıflandırma da yapıldıktan sonra rapor yine bilim insanlarınca hazırlanıp paylaşılacaktı. BTSbot, günler alan bu süreci tek başına halletmeyi başardı.

BİLİM İNSANLARINA ÖNEMLİ ZAMAN KAZANDIRACAK

Geçtiğimiz altı yılda bilim insanları 2 bin 200 saatten fazla süreyi yalnızca süpernova adaylarını görsel olarak tespit etmek ve sınıflandırmak için harcadı. Ancak araştırmalar bununla sınırlı değil, esas bu bulguların kaynaklarını araştırmak, yıldızların yaşam döngülerini ve süpernovaların yarattığı karbon, demir ve altın gibi elementlerin kökenini araştırmak gibi daha detaylı çalışmalar da yürütülmesi gerekiyor.

BTSboy’un keşif sürecini hızlandırması ve insanları süreçten çıkarması, kalan vaktin araştırmaların bu bahsi geçen yönlerine ayırılabilmesini sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx