RTÜK’ten ‘Kızıl Goncalar’ dizisine 2 kez durdurma cezası

Haftalık olağan toplantısını yapan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, izleme raporlarını görüştü. Kurulun gündeminde Fox Tv ekranlarında yayınlanan ‘Kızıl Goncalar’ dizisi vardı.

RTÜK, tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal olarak anlatan diziye ‘toplumun milli ve manevi değerlerine’ aykırılıktan yüzde 3 idari para 2 kez de program durdurma cezası verdi.

RTÜK Üyesi Tuncay Keser, X’teki (Twitter) paylaşımında, diziye verilen cezanın gerekçelerinden birinin “börek sahnesi” olduğunu belirtti.

YAYINCILIK İLKESİ İHLALİ

Üst Kurul, 31 binin üzerinde şikayet üzerine söz konusu dizi hakkında hazırlanan izleme raporunu ele aldı. Dizide geçen diyaloglarda İslam’a ve Müslümanlara yakışmayacak sıfatların dindar görünümlü karakterler için kullanılması ve dini hassasiyetlere sahip toplum kesimlerinin aşağılandığı sahneler RTÜK tarafından yayıncılık ilkesi ihlali olarak değerlendirildi.

6112 sayılı Yasa’da geçen “Yayın hizmetleri,….toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünü ihlal ettiği belirtilen yayıncı FOX’a üst sınırdan idari para cezası ve 2 kez program durdurma yaptırımı uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx